חיפוש
מפעל הפיס אודות הפיס כרזות פרסום

כרזות פרסום

בשנת 2003, נערכה בסינמטק תל אביב תערוכת הכרזות של מפעל הפיס לדורותיו.

 
התערוכה מבוססת על אוסף פרטי של מר יוסקה הלוי, ששימש כמשווק אזורי במפעל הפיס מיום הקמתו, בתחילת שנות ה- 50 ועד שנת 2000 ובמהלך שנות עבודתו אסף את כרזות הפרסום של מפעל הפיס.
 
הכרזות צוירו על ידי אמנים שונים, הופקו על ידי לשכת העיתונות הממשלתית והודפסו על ידי המדפיס הממשלתי.
מעבר לגרפיקה, לציורים היפים ולצבעים המרהיבים הכרזות משקפות את רוח התקופה וניתן ללמוד מהם הרבה על אופי החברה בשנות ה- 50 וה-60. הטופוגרפיה משקפת את אופייה של מדינה צעירה בהתהוות.
 
הטקסטים בחרוזים הם תמימים ולא מתחכמים : "השלך החכה הזכייה מחכה". "פיס, מוביל לאושר וגיל". חלקם מבטאים את הסולידריות החברתית, האחריות ההדדית וסדרי העדיפויות – קודם הכלל, החברה , המדינה ורק אח"כ הפרט.
טקסטים כמו : "בפיס טמונים יתרונות מעולים. לפרט - הזכייה, לכלל- בתי חולים". או : "פיס, מגריל פרסים בונה לנו בתי ספר". ו- "מפעל הפיס, לך ולבני ביתך".
 
כבר בשנות ה- 50 הבינו שלפרסום יצירתי, ייחודי ובולט, ישנה השפעה ישירה על היקף המכירות מה שהיה נכון אז- נכון היום שבעתיים לאור ההתפתחות של המדיה והגידול המשמעותי במגוון ערוצי התקשורת.
 
מרתק לראות באמצעות הכרזות את ההתפתחות והשינויים העוברים על החברה הישראלית. הכרזות מקסימות ולא פלא שרבים הפכו אספנים נלהבים של כרזות מסוג זה.

הכרזות הן מתוך אוספו הפרטי של מר יוסקה הלוי.

קישורים נוספים