חיפוש
מפעל הפיס חדשות הוכרזו הזוכים בתחרות צרצר פיס 2013

הוכרזו הזוכים בתחרות צרצר פיס 2013

תאריך פרסום:
05/08/2013

מקומה של השפה הולך ומשתנה ובא לידי ביטוי בתחרות צרצר פיס של מפעל הפיס, זו השנה החמישית. במסגרת המסלול המיוחד "מסלול המוזות" הועברו תמונות וקטעי וידאו שקיבלו השראה מהטקסטים הכתובים של הגולשים

 
זו השנה החמישית שתחרות צרצר פיס שמה לה למטרה לעודד שימוש מקורי ויצירתי בשפה העברית.
כמדי שנה , התבקשו המשתתפים לכתוב טקסט בן 140 תווים סביב נושא פתק על המקרר. מסתבר שהמקרר הוא לוח מסרים מרכזי בבית להעברת מגוון של תחושות מצבים ורגשות.
 
לצד המסלול המוכר, הצטרף השנה מסלול חדש, מסלול מוזות, בו הוזמנו הגולשים להעלות יצירות מקוריות משלהם, בצורת סרטונים, קבצי אודיו או סטילס וטקסט שיתבססו על הצרצורים המתחרים, מתוך תפיסה כי המילה הכתובה מפנה את מקומה למילה המצולמת. במסלול המוזות, גולשים יכלו לבחור סיפור מבין מבחר הצרצורים שפורסמו בתחרות ולהעלות מוזה- צילום תמונה/ סרטון וידאו או קובץ אודיו באורך שלא יעלה על 14 שניות.
 
השנה המספר הכולל של הצרצורים והמוזות הגיע ל- 4,809. המשתתפים הפגינו שפע הומור ויצירתיות. לאחר התלבטות קשה בחרו השופטים שלושה זוכים במסלול הצרצורים ולצדם שלושה זוכים נוספים במסלול המוזות.
 
הזוכים במסלול הצרצורים:

 • הזוכה בפרס הראשון בשווי של 15,000 ₪, שירה כרמי
  הצרצור: "מיוחד לאספנים! תא חימום (4-7 מעלות צלזיוס) בעל שתי דלתות. יוצר בכוכב ארץ. כפי הנראה שימש לשימור רגשות".
  מנימוקי השופטים: "הצרצור הזוכה מפגין תעופת דמיון והומור מתוחכם. ניתנה בו פרשנות מקורית ויוצאת דופן לרעיון הפתק על המקרר- המקרר כפריט ארכיאולוגי שהתגלגל בדרך כלשהי לכוכב אחר, ושם, כפי שקורה לעתים כאשר נדרשים להשלמת פערים, ניתן לו פירוש החורג מן המציאות המוכרת לנו. זהו צרצור מדע בדיוני, עתידני ומקורי".
   
 • במקום השני בשווי של 10,000 ₪ זכתה, יהודית לוי
  הצרצור: "אדם! בן כלב, גמרת את החלב. כולכם אותו סיפור. באים בימים וגונבים בלילות. נבלות. יורם (אייר, תש"ח)".
  מנימוקי השופטים: "מחווה ספרותית מפתיעה ונהדרת לאחד מגדולי סופרי ישראל, יורם קניוק ז"ל. צרצור זה משתמש באופן חכם בשמות ספריו של קניוק, על מנת להעביר מסר רלבנטי וסאטירי, שמתאים גם לתש"ח וגם לזמננו אנו".
   
 • במקום השלישי (5,000 ₪) זכה, חנן גולן:
  הצרצור: "אז ככה, רצתי, בדקתי, חשבתי, חישבתי, שאלתי, התייעצתי, שקלתי, שקללתי, קיללתי, בלעתי, נשמתי, שתקתי. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו עוד ילד".
  מנימוקי השופטים: "רצף הפעלים וצלצולם מעלה על הדעת את תפילת הקדיש, מעין תפילת אשכבה אקטואלית ומכמירת לב לילד שלא יולד בשל מצוקה כלכלית".
   

הזוכים במסלול המוזות:
במסלול המוזות, הוכרזו שישה המנצחים זוכים, שלושה זוכים שהעלו מוזות ושלושה כותבי צרצורים בהשראתם הועלו המוזות, הפרס לכל אחד: מיני אייפד:

 • מוזת וידאו: ירין שקט בהשראת צרצור של יעל מסינג'ר
 • מוזת תמונה: גבריאלה בן בהשראת צרצור של דניאלה טראוב.
 • מוזת טקסט: רותם מור בהשראת צרצור של הילה בלום.

לצפייה בתחרות צרצר פיס: zarzar.pais.co.il