חיפוש
מפעל הפיס חדשות כ-40 מיליון ₪ למאות אמנים ופרויקטים

כ-40 מיליון ₪ למאות אמנים ופרויקטים

תאריך פרסום:
10/08/2014

מועצת הפיס לתרבות ולאמנות תקצה השנה כ-40 מיליון ₪ למאות אמנים ופרויקטים. בין הפרויקטים החדשים: הוצאה לאור של נובלה גרפית, הפקות דיסקים מקוריים של מוסיקה ישראלית, הוצאה לאור של קטלוגים דיגיטליים, שיחזור יצירות מחול, כתיבת מחזות לציבור דתי/חרדי ועוד

 
מועצת הפיס לתרבות ולאמנות התכנסה השבוע ואישרה את תמיכות המועצה בעשרות פרויקטים בנושאי תרבות ואמנות לשנת 2014, בסכום כולל של כ- 40 מיליון ₪.
 
בכך מעניק מפעל הפיס תמיכה וסיוע למאות אמנים ויוצרים בתחומי אמנות הבמה, אמנות חזותית, ספרות ושירה, קולנוע וטלוויזיה, בינתחומי ועוד.
 
השנה, הוגשו למועצה  למעלה מ- 2,000 בקשות לתמיכה. מדובר בגידול של כ- 30 אחוז לעומת כ-1,400 בקשות שהוגשו אשתקד, הגידול מעיד על הביקוש הרב והצורך הקיים לתמיכה בתחום התרבות.
 
המועצה לתרבות ולאמנות קובעת מדי שנה את תוכנית עבודתה ומתכננת את הפרויקטים בהם היא מחליטה לתמוך, ביניהם:

אמנויות הבמה - (מחול, מוסיקה ותיאטרון) הקצתה המועצה 8,515,000 ₪ - הכוללים מתן מענקים לכ- 146 אמנים וייזום פרויקטים.

 
פרויקטים נבחרים:

 • הפקת דיסקים מקוריים של מוסיקה ישראלית - סיוע בהוצאה לאור של דיסקים שהם תוצר של פרויקטים ייחודיים, הכוללים יצירות מקוריות בלבד.
 • הפקת מופעי קרקס - תמיכה בהפקת מופעים חדשים של  קרקס עכשווי.
 • הפקת והרצה של הצגות פרינג' - הקצאת תמיכה  להפקות פרינג' חדשות ותמיכה בהרצה של הצגות שעלו על במה מספר פעמים בודדות בלבד.
 • הפקה והרצה של הצגות בתיאטרון בערבית - התמיכה תינתן להפקה של יצירות חדשות, שטרם עלו על במה בשפה הערבית או תמיכה בהרצה של יצירות קיימות.
 • הפקה והרצה של מופעי מחול - תמיכה  בהפקה של מופעי מחול חדשים או הרצה של מופעי מחול קיימים. 
   
  פרויקטים נוספים שיזמה הועדה לאמנויות הבמה: פרויקט "בעקבות" – שיחזור של יצירות מחול שנוצרו עד 1990 והעלאה מחודש על במה, "קלאסילייק 2 - פנייה למלחינים ותזמורות להעלאת יצירות מוסיקה המיועדות לדור הצעיר, פרויקט כתיבת מחזות לציבור הדתי והחרדי ועוד.

  
אמנות חזותית  - הקצתה המועצה 4,580,000 ₪ - הכוללים מתן מענקים לכ- 86  אמנים וייזום פרויקטים .

 
פרויקטים נבחרים:

 • קטלוגים מודפסים ודיגיטליים - תמיכה בהפקת קטלוגים דיגיטליים של אמן יחיד או של קבוצת אמנים במטרה לעודד הפקת קטלוגים דיגיטליים המקנים ערך מוסף בעיקר לאמנויות כגון ניו מדיה, וידאו, סאונד ומיצב. המועצה הקצתה מענקים גם עבור קטלוגים מודפסים.
 • תמיכה בהוצאה לאור של קטלוגים והפקת תערוכות לאמנים מהציבור הערבי - תמיכה בהוצאה לאור של קטלוגים והפקת תערוכות לאמנים מהציבור הערבי במטרה לסייע בחשיפה של אמנים ויצירותיהם לקהל הרחב.
 • תמיכה בתערוכות בארץ ובחו"ל - תמיכה בתערוכות של אמן יחיד או תערוכה קבוצתית במטרה לסייע בחשיפה של אמנים ויצירותיהם לקהל הרחב בארץ ובחו"ל.
 • מחקר בתחום התרבות החזותית - תמיכה וסיוע למחקרים הנעשים בתחום התרבות החזותית בישראל, במטרה לעודד את המחקר, הפרסומים המקצועיים והנגשתם לציבור באמצעות פרסומם באינטרנט.
   
  פרויקטים נוספים שיזמה הועדה לאמנות חזותית: הוצאת ספרי עיון שנכתבו ע"י אמנים, פרויקט לקידום תחום האופנה ועוד.
   

ספרות ושירה  - הקצתה המועצה 4,900,000 ₪ - הכוללים מתן מענקים לכ- 87  אמנים וייזום פרויקטים.
 

פרויקטים נבחרים:

 • תמיכה בהוצאה לאור של נובלה גרפית - תמיכה בהוצאה לאור של ספרות חזותית לקהל מבוגרים.
 • תמיכה בהוצאה לאור של ספרי שירה מקור או תרגום - הוצאה לאור של ספרי שירה, מקור או תרגום לעברית או לערבית..
 • הוצאה לאור של ספרי שירה ופרוזה בשפה הערבית 
 • תמיכה בהוצאה לאור של מפעלים ספרותיים - תמיכה בהוצאה לאור של ספרי עיון, ביקורת, מסות ומחקר ואנתולוגיות  בעלי ערך ספרותי תרבותי שסביר להניח כי לא ייצאו לאור ללא תמיכת מועצת הפיס. תמיכה בהוצאה לאור של כתבי עת מודפסים ומקוונים בתחומי ספרות ושירה
   
  פרויקטים נוספים שיזמה הועדה לספרות ושירה: פרויקט "כה אמרה השירה" – שילוב פינות שיר באירועים, כנסים ופסטיבלים ברחבי הארץ, תיעוד סופרים ומשוררים בשיתוף מרכז הספר והספריות ועוד....
   

קולנוע וטלוויזיה – הקצתה המועצה 5,120,000 ₪ - הכוללים מתן מענקים לכ- 37 אמנים וייזום פרויקטים.
 

פרויקטים נבחרים:

 • תמיכה בהפקה של סרטים קצרים - הקצאת תמיכה להפקה של סרטים קצרים פרי יצירתם של במאים ישראליים.
 • תמיכה בקולנוע עלילתי - סיוע לשיווק, הפצה ופוסט פרודקשיין של סרטים עלילתיים.
 • תמיכה בקולנוע דוקומנטרי - סיוע להפקה, לרבות פעולות שיווק, הפצה ופוסט פרוד קשיין של סרטים דוקומנטריים
 • תמיכה בהוצאה לאור של כתבי עת מודפסים ומקוונים בתחום הקולנוע והטלוויזיה
   
  פרויקטים נוספים שיזמה הועדה לקולנוע וטלוויזיה: פרויקט "מנה ראשונה" בשיתוף גרינפרודקשיין לקידום הקרנה של סרטים קצרים, פרויקט חממת קולנוע לנשים חרדיות בשיתוף קרן גשר ועוד..

 

אמנות בינתחומית  - הקצתה המועצה 8,150,000 ₪ הכוללים מתן תמיכה לכ- 83 פסטיבלים וייזום פרויקטים.
 

בין הפרויקטים בהם תומכת הועדה:

 • פסטיבלים בתחומי תרבות ואמנות בפריפריה- תמיכה בפסטיבלים בדגש על פסטיבלים בתחומי תרבות ואמנות ביישובים בכל רחבי הארץ. 
   
  פרויקטים נוספים שיוזמת הועדה הבינתחומית: פרויקט מעבדות פיס לתרבות - עידוד הקמתם של גופים יוצרים בפריפריה, עידוד ותמיכה בפרויקט תרבות יום א' בשיתוף צה"ל ועוד.
   
  פרויקט דגל נוסף שיזמה מועצת הפיס לתרבות ולאמנות הינו פרויקט "ימי תרבות" שיתקיים זו השנה השנייה ובמסגרתו יועלו מאות מופעים מז'אנרים שונים ביישובים בכל רחבי הארץ בעלות של עד 20 ₪ לכרטיס. המועצה הקצתה לפרויקט כ- 10 מיליון ₪.

 
מועצת הפיס, כגוף דינאמי ומתעדכן, נפגשת מדי שנה עם שורה של אמנים ויוצרים וקשובה לצרכים החדשים העולים מתוך כלל העוסקים בתחום התרבות והאמנות. תכנית העבודה השנתית היא בין היתר, תוצר של מפגשים אלה. 
 
החל משנת 2000 מפעל הפיס מקצה תקציבים לתחומי התרבות והאמנות, בין היתר באמצעות מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, שהוקמה למטרה זו, ובאמצעות קרנות מפעל הפיס ע"ש ספיר וע"ש לנדאו. 
 
לצפייה ברשימת מקבלי המענקים לשנת 2014 - לחצו כאן.