חיפוש
מפעל הפיס חדשות מפעל הפיס לכבודה של תורה

מפעל הפיס לכבודה של תורה

תאריך פרסום:
12/07/2011

במעמד רבנים אישי ציבור הזוכים ובני משפחותיהם התקיים טקס מעמד הכרזת שמות הזוכים בפרויקט חיבורים תורניים "וקנה לך חבר 2 " של מפעל הפיס

 
כידוע לפני כחצי שנה יצא מפעל הפיס בפרויקט החיבורים תורניים "וקנה לך חבר 2", למגזר הדתי –חרדי. במסגרת הפרויקט הוזמנו בני תורה וכלל הציבור להגיש חיבורים תורניים הדנים בסוגיית צדקה, מעשר כספים ומתנות עניים. המבוססים על התורה, התלמוד ופרשניו וההלכה היהודית. הפרויקט זכה להצלחה רבה, כאשר למערכת הגיעו מאות חיבורים תורניים עמוקים ומעניינים שחוברו על ידי תלמידי חכמים מופלגים מקרב מגוון רחב של הזרמים הדתיים - חרדיים. כך גם, מאות הטלפונים שהגיעו אל המוקד הטלפוני המיוחד, שעמד לרשותם של המשתתפים, הוכיחו גם הם את המוטיבציה הרבה של הציבור להשתתף בתחרות הייחודית. מערכות חידושי התורה שנשלחו רוכזו ונבדקו ע"י חבר שופטים שהורכב מפורום רבנים בכיר ומקובל שהוקם במיוחד לצורך הפרויקט.
 
את הטקס פתח הגר"ד פוברסקי יו"ר ועדת השיפוט, אשר שיבח את מפעל הפיס שנרתם לעידוד כתיבת חידושי תורה,מה שגורם להיות חלק מהתורה הקדושה. הוא הזכיר את דברי חז"ל שבתחיית המתים יקומו ישיני עפר, מי שעסקו בתורה ומי שתמכו בלומדי תורה" עוד הוסיף הרב. "ידועים דברי חז"ל, כל מה שברא הקב"ה בעולמו לכבודו ברא ואם כן כל דבר נברא לריבוי כבוד שמים ניתן לומר בבחינה זו שגם מפעל הפיס נברא לריבוי כבוד שמיים. על ידי מפעל זה של החיבורים התורניים. אין ספק כי מפעל הפיס הוא מפעל חסד ועזרה לכלל ויהי רצון שימשיכו את מפעלם לריבוי כבוד שמים".
 
יו"ר מפעל הפיס אלוף במיל עוזי דיין: ברך את הזוכים ואת הרבנים הגאונים חברי וועדת השיפוט. בהמשך דבריו אמר, "שני דברים שמרו על עם ישראל בגלות, אחת האמונה  והדבר השני לימוד התורה, עם ישראל קידש כיעד לאומי את לימוד התורה ובזכות כך תינוקות של בית רבן ידעו לקרוא ולכתוב מה שאין כן אומות העולם".עוד הוסיף "מפעל הפיס משקיע  רבות בפעילות בקרב הקהילה, השקעה אשר באה לידי ביטוי בעיקר בבינוי כיתות לימוד ובתי ספר ומבנים ציבוריים לרווחת הקהילה. מפעל הפיס, שתומך גם ברוח, יזם את הפרויקט לעידוד כתיבת חיבורים תורניים כפרויקט תרבותי, המותאם לעולמו הרוחני של המגזר דתי - החרדי.
 
שאול סוטניק מנכל מפעל הפיס: "מפעל הפיס רואה בסיפוק רב את הצלחתו הגדולה של פרויקט החיבורים התורניים שהתקיים השנה ובפרויקט שנערך אשתקד. רמתם ואיכותם הגבוהה הן של המשתתפים והן של החיבורים שהגיעו לוועדת השיפוט מוכיחה ללא הפסקה מדובר בתחום מעניין ורלוונטי".
 
הרב משה אבוטבול ראש עיריית בית שמש ומ"מ יו"ר מרכז השלטון המקומי הודה להנהלת מפעל הפיס ולעומד בראשה אלוף במיל עוזי דיין "ברצוני להודות לפעל הפיס על העשייה המשותפת עם העיר בית שמש בבניית בתי ספר ותלמודי תורה, שעד כמה שהבניין נראה לכאורה גשמי, אולם ברגע שנכנסים לשם תלמידי החמד ולומדים תורה, המבנה הופך להיות "רוחניות" וכבר אמרו חז"ל שדירה נאה = כיתה נאה מרחיבה דעתו של אדם. עונג רב וכבוד לבית שמש שאחד החתנים הזוכים בתחרות הוא מבית שמש – עיר התורה והיראה".
 
כמו כן  נשא דברים בשבח הפרויקט וחיבורים הזוכים הגאון רבי מסעוד בן שמעון שליט"א
 
את דבר הזוכים ובני משפחותיהם הביא הגאון רבי אברהם יצחק לפקוביץ, בנו של מרן ראש הישיבה זצ"ל ואביו של של הזוכה במקום השני הרב משה דוד לפקוביץ. הרב בירך את היוזמה הברוכה של מפעל הפיס ואמר בשם אביו זצוק"ל כי יש להקדיש מחשבה בכל פעם שלומדים לחדש חידושי תורה, אך יחד עם זאת יש להקפיד שלא להתעכב על כך יותר מידי, ולהמשיך בלימוד בלי הפסקות מופלגות לצורך חידוש דברים חדשים. 
 
בהמשך הערב הוכרזו שמות הזוכים  והוזמנו לקבלת הפרס ותעודת הוקרה מידי הרבנים ועוזי דיין יו"ר מפעל הפיס.
 

 • במקום הראשון - הרב חיים יעקב פילץ החיבור אותו שלח עסק בסוגיית "חיוב ממון בצדקה" שזכה – ב 20,000 ₪ והוצאת ספר של חידושי תורתו על ידי רשת ספרי "אור החיים".
 • במקום השני - הרב משה דוד לפקוביץ, החיבור אותו שלח עסק בסוגיית "חובת פאה אי תליא בתחילת הקציר" שזכה ב –10,000 ₪.
 • במקום השלישי - הרה"ג אלחנן מילר שליט"א "בדין אמירתו לגבוה כמסירתו להדיוט בצדקה" שזכה ב – 5,000 ₪ 
   
  הזוכים במקומות  רביעי – עשירי קיבלו כרטיס ספר של "אור החיים" על סך 1,000 ₪ לקניית ספרי קודש.
   
 • במקום הרביעי זכה, הרב יהודה שטיין, החיבור אותו שלח עסק בסוגיית " ספק ממון עניים – לקט שכחה פאה, מעשר עני, צדקה".
 • במקום החמישי זכה, הבה"ח ישי ברעם נ"י -  החיבור אותו שלח עסק בסוגיית " גדר תעזוב לעניים"
 • במקום השישי זכה, הרב יוסף מילר,  החיבור אותו שלח עסק בסוגיית " בגדרי מצות מתנות עניים, צדקה ומעשר כספים"
 • במקום השביעי, זכה הרב אהרן רייך, החיבור אותו שלח עסק בסוגיית "תרמו שטר מזויף לצדקה ולא ברור מי, על מי ההפסד"
 • במקום השמיני, זכה הרב יצחק פנחס חיבורו עסק בסוגיית " בדין גבאי בית הכנסת שהניח מעות הצדקה עם מעותיו ונגנב או שפשע בהם ונאבדו"
 • במקום התשיעי, הרב אברהם ניסים, חיבורו עסק בסוגיית " דן בגדר צדקה – "אם מחמת נדר או גם שייך בה דין אמירתו לגבוה"
 • במקום העשרי זכה, הרב אורי בצלאל פישר חיבורו עסק בסוגיית "אשת איש שנתנה צדקה"

 
למשתתפים במעמד חולקה חוברת יוקרתית ומרשימה אשר הודפסה במיוחד עבור אירוע הסיום כוללת בתוכה את עשרת החיבורים שעלו לגמר, מאמרים פרי עטם של חבר ועדת השיפוט וגדולי ישראל. בהמשך תופץ החוברת ברשת ספרי "אור החיים".