חיפוש
מפעל הפיס חדשות סודות מן המגירה של משה סקאל

סודות מן המגירה של משה סקאל

תאריך פרסום:
12/01/2012

אוניברסיטת בן גוריון בנגב אירחה ביום ד', ה-11/1/12, את הסופר משה סקאל, כחלק מסדרת מפגשים ספרותיים שמקיים מפעל הפיס לקראת הענקת פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס ביום שני הקרוב, 16.1.12. במפגש, שנערך בהנחיית קובי מידן בסגנון התכנית האמריקאית "סטודיו למשחק", חשף הסופר השראות אישיות, אהבות ושנאות והתייחס להשוואה בינו לבין בין זוגו המשורר.

ביום ד', ה-11.1.12, נערך המפגש הספרותי האחרון לקראת הכרזת הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2011 שתיערך ב-16.1.12. המפגש התקיים באוניברסיטת בן גוריון בנגב והוא אחד מתוך ארבעה מפגשים ספרותיים שהתקיימו החודש במוסדות אקדמיים ברחבי הארץ בהשתתפות המועמדים הסופיים לפרס ובהנחיית קובי מידן.
 
משה סקאל, צעיר המועמדים, סיפר לקובי מידן ולקהל על ספרו המועמד לפרס "יולנדה", והגדירו כז'אנר של "אוטו-פיקשיין" ("במהלך הכתיבה, חלקי האוטוביוגרפיה והבדיה מתעתעים בי").
 
סקאל סיפר על החזרה לסיפור המשפחתי מן העבר והדיסוננס הקיים לפיו במשפחות המזרחיות שמצד אחד חיו טוב ומצד שני הייתה הרבה הכחשה ושתיקה בבית ("במשפחות האשכנזיות ברור למה לא מדברים על העבר...במשפחות כמו שלי זה לא מובן מאליו").
 
לדברי מידן על ההתעסקות של הספר בחיי הגיבור בפריס ענה סקאל, שכמו הגיבור חי מספר שנים בפריס: "אני מרגיש שאני לא צריך להוכיח את הישראליות שלי. נולדתי כאן. זו שפת אימי. דווקא מתוך מקום של בגרות ובשלות אני יכול להסתכל ולחקור את העולם מסביב".
 
לאמירתו של מידן כי הוא מתעסק עם חומרים אישיים ואז בורח לרגע מהמציאות, ענה סקאל כי זו לא דרך כדי לטייח ("אני כן חושף דברים מאוד אינטימיים ואישיים אבל חשוב גם לשים מסתוריות כדי ללמד על המציאות של החיים").
רובד אישי נוסף חשף כאשר התייחס לבן זוגו המשורר וענה בהומור: "הרבה פעמים אמרו לי שלי ולבן זוגי יש אותו מקצוע. זה לא נכון. משוררים כותבים שיר בחצות אחרי וויסקי וסופרים כותבים בבוקר אחרי כדור אקמול".
 
ל"קינוח" השיב הסופר לקובי מידן על השאלון הפופולארי בנוסח "סטודיו למשחק" בגרסתו הישראלית שהומרה לעולם הספרות. בשאלון הוא סיפר על המילה האהובה עליו ("תעתוע") והשנואה עליו ("פלצני"), על הארץ האחרת בה היה רוצה לחיות מלבד ישראל ופריז ("ברזיל – הכי קרוב לגן עדן, עם כל הקושי בה") ועל תקופה אחרת בארץ בה היה רוצה לחיות (ת"א בתקופת המנדט הבריטי"). 
 
פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס נוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה בישראל. הפרס יוענק זו הפעם האחת עשרה לכותר הטוב ביותר של השנה על-פי בחירת חבר השופטים, בראשותה של היו"ר, הגב' דליה דורנר, שופטת ביה"מ העליון במיתוס.
 
חמשת המתמודדים על פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2011, שיוענק ב-16.1.12 הם:

  1. "ארטור"  מאת דן בניה סרי בהוצאת כנרת זב"מ
  2. "יולנדה"  מאת משה סקאל בהוצאת כתר
  3. "דרוש לחשן " מאת חגי ליניק בהוצאת הספרייה החדשה
  4. "היברו פבלישינג קומפני " מאת  מתן חרמוני בהוצאת כנרת זב"מ
  5. "חיי חורף" מאת  אורלי קסטל בלום בהוצאת הספרייה החדשה

    הכותר הזוכה בפרס ביכורים הוא "נסיעה" מאת יאיר אסולין, בהוצאת חרגול

 
דולין מלניק, ראש אגף תרבות של מפעל הפיס אמרה כי "לפני עשור הוסיף מפעל הפיס לתחומי פעילותו גם את הסיוע לקידום התרבות והאמנות. במסגרת זו נוסד פרס ספיר לספרות שמאז ועד היום הפך לפרס משמעותי ולא רק בגלל הפרס הכספי שהוא מציע. הפרס הצליח להפוך את הספרות לנושא מדובר גם מחוץ לעמודים הפנימיים בעיתונות וסייע בחשיפה של ספרים וסופרים בפני הקהל הרחב".

משה סקאל
 
משה סקאל