חיפוש
מפעל הפיס חדשות פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2010

פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2010

תאריך פרסום:
17/01/2011

להלן רשימת ספרים שנבחרו ל"רשימה הארוכה":

 1. תש"ח מאת יורם קניוק (ידיעות ספרים)
 2. ורד הלבנון מאת לאה איני (כנרת זב"מ)
 3. הביתה מאת אסף ענברי (ידיעות ספרים)
 4. גוף שני יחיד מאת סייד קשוע (כתר)
 5. אנשים טובים מאת ניר ברעם (עם עובד)
 6. פתאום דפיקה בדלת מאת אתגר קרת (זב"מ)
 7. הנפשיים מאת עמיחי שלו (ידיעות ספרים)
 8. דור המדבר מאת רנה ליטוין (הספרייה החדשה)
 9. אמן הסיפור הקצר מאת מאיה ערד (חרגול)
 10. אנחנו ננוח מאת ציפורה דולן (זב"מ)
 11. קרוב מאת דרור בורשטיין (כתר)
 12. אנא מן אל-יהוד מאת אלמוג בהר (בבל)

 
כזכור, לפרס ספיר של מפעל הפיס הוכנסו שורה של שינויים, בין היתר, נוסף שלב בהליך השיפוט – בחירה של "רשימה ארוכה" הכוללת עד 12 כותרים הנבחרים מעשרות המועמדים לפרס.
 
בתום כחודש ימים (ב-15.2.11), מתוך "הרשימה הארוכה", הנבחרת ע"י חבר השופטים בראשות יו"ר הועדה פרופ' זאב צחור, תיבחר "הרשימה הקצרה", הכוללת 5 כותרים מתוכם ייבחר הספר הזוכה.במועד זה ייבחר גם הזוכה בפרס ספר הביכורים. כל אחד מהמועמדים שנכללים ב"רשימה הקצרה" וזוכה בקטגורית ספר ביכורים זוכים בפרס כספי בסך 25 אלף ₪.
הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2010, מקבל פרס כספי בסך 150 אלף ₪. כמו כן, לראשונה יעניק מפעל הפיס לזוכה תרגום ספרו לערבית וזאת בנוסף לתרגום לשפה זרה עפ"י בחירתו של הזוכה.
 
במטרה לעודד את תרבות הקריאה ואת חשיפת הקהל לספרות עברית רוכש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מכל אחד מהכותרים המרכיבים את הרשימה הקצרה ומספר הביכורים ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.

במלאת עשור לפרס חשוב זה  קרן מפעל הפיס, ע"ש פינחס ספיר, מתכוונת להמשיך לקיימו למען עידוד הסופרים והספרות במדינת ישראל. לא פחות מן הסופרים, מחכים כל שנה חובבי הספרות בארץ להכרזה הדרמטית על פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס. הספרים הזוכים הופכים לשיחת היום ומעוררים סקרנות ציבורית, ובכך מוגשם החזון שהוליד את הפרס – עידוד הספרות העברית ותרבות הקריאה.
 

מנכ"ל מפעל הפיס, שאול סוטניק אמר כי בחודשים האחרונים נערכנו להענקת הפרס ועסקנו ברה-ארגון מקיף שכלל הקמת אגף חדש המרכז את תמיכת הפיס בתרבות ואמנות תחת קורת גג אחת והוא כולל את קרן ספיר, המעניקה את פרס ספיר לספרות, קרן לנדאו המעניקה פרסי אמנויות במה ופרסים למדע ומחקר ואת מועצת הפיס לתרבות ואמנות המעניקה תמיכות לאמנים ויוזמת פרויקטים בתחומי תרבות ואמנות. למנהלת אגף התרבות מונתה דולין מלניק. לקרן ספיר מונה דירקטוריון חדש והוכן תקנון חדש לפרס ספיר הכולל שינויים וחידושים. 
 
דולין מלניק, מנהלת אגף תרבות אמרה כי השינויים שנערכו הם שילוב של הסקת מסקנות מאירועי אשתקד, תולדה של שיחות עם מו"לים, סופרים ואנשי תרבות וכוונה לחדש ולרענן את הפרס בשנתו העשירית.

זוכי פרס ספיר לספרות לאורך השנים