חיפוש
מפעל הפיס חדשות נקודת פתיחה 3

נקודת פתיחה 3

תאריך פרסום:
15/10/2015

נבחרו 5 מחזות מקוריים שיקחו חלק פרויקט "נקודת פתיחה 3" של מפעל הפיס ועמותת "קבוצת עבודה"

 
הפרויקט נועד להרחיב את היצע המחזות המקוריים והאיכותיים לתיאטרון בישראל באמצעות מנגנון שיספק תמיכה דרמטורגית וכספית, למחזאים בתהליך הכתיבה, משלב הטיוטה הראשונית ועד למחזה שלם ומגובש.
כל יוצר יזכה למענק כספי בשווי 5,000 ₪ כהשקעה בפיתוח המחזה, המחזות שיבחרו בשלב השני יקבלו מענק נוסף של עד 15,000 ₪

 
פרויקט "נקודת פתיחה 3" הוא יוזמה משותפת של מועצת הפיס לתרבות ואמנות ושל עמותת "קבוצת עבודה". הפרויקט פועל זו השנה השלישית ומטרתו להרחיב את היצע המחזות המקוריים והאיכותיים לתיאטרון בישראל. כל זאת באמצעות מנגנון , שיספק תמיכה דרמטורגית וכספית, למחזאים בתהליך הכתיבה, משלב הטיוטה הראשונית ועד למחזה שלם ומגובש המוכן לתחילת חזרות בתיאטרון.
 
הועדה האמנותית של הפרויקט בחרה 5 מחזות מקוריים מתוך למעלה מ- 70 מחזות שהוגשו.
חמשת היוצרים שנבחרו בשלב הראשון יזכו למקדמה כספית בשווי של 5,000 ₪ כהשקעה בפיתוח המחזה, אליהם יצוותו מנחים מקצועיים, מתוך מאגר מגוון של אנשי מקצוע (דרמטורגים, במאים ומחזאים) מהבולטים בתחום, שיסייעו להם בפיתוח ועריכת המחזה.
בשלב השני, הועדה האמנותית תבחר מבין 5 המחזות את אלה שימשיכו לשלב הבא, ובו יקבלו מענק נוסף של עד 15,000 ₪ ויזכו להשלים את פיתוח המחזה.
 
המחזות נבחרו על פי קריטריונים של מקוריות, שפה בימתית, שפת דיבור ודיאלוג, עיצוב הדמויות ומבנה המחזה. בתהליך הבחירה הושם דגש מיוחד על האנונימיות של מגישי ההצעות, וזהותם נחשפה בפני חברי הועדה רק אחרי שהסתיימו הקריאות והדיונים ונבחרו ההצעות.
 

חברי הועדה האמנותית הם:

 • מרים יחיל וקס, חוקרת תיאטרון וספרות, מתרגמת, סופרת ומשוררת ישראלית
 • כפיר אזולאי, במאי תיאטרון
 • רועי מליח רשף, מורה, מחזאי, במאי, דרמטורג וחוקר תיאטרון
 • יגאל זקס, שחקן תיאטרון וטלוויזיה, במאי ומחזאי
   

5 המחזות שנבחרו לפרויקט הם:

 1.  ליידי עמר - מאת: נעם גיל
  ג'קי פדידה , עוזרת בית לשעבר, אלמנה ואם לשני בנים ובת מבוגרים, מאמינה בכל ליבה שהיא בעצם פולין וייס, אשת חברה עשירה. ילדיה המסרבים לאשפז אותה בכפיה, משגיחים עליה, ומטפלים בה בבית. הם מנסים לרפא אותה ולהחזיר אותה לקרקע המציאות אבל ג'קי מתנכרת להם ומסרבת לקבל את זהותה המקורית.
  המחזה מטפל בדרך שונה ומרתקת בנושא הפערים העדתיים והחברתיים בחברה הישראלית.
   
 2. קופסא - מאת: ארז דריגס
  אייכמן ממתין בתא הזכוכית ליום נוסף במשפטו, מוקף שלוש שוטרות קשות יום, סגור בקופסה השקופה, הוא חווה פלשבקים מחייו, ומתקשר עם השוטרות בסיטואציה שמעוצבת כהזיה הדדית. הנשים קשות היום, מתמודדות מול הבנאליות של הרוע, המגולם באדם הכלוא מולן בקופסא, מנותק וחסר אונים.
   
 3. ינון - מאת: יעל טל
  יינון, מובטל לא יוצלח (על גבול הפיגור) מאוהב בורדית. היא מוכנה לצאת איתו לנשף הפורימון של עיריית נס ציונה, רק אם יעבור טסט, ישיג עבודה, ויצור... משהו אמנותי. ינון, לא מצליח באף אחת מהמשימות, אבל ממשיך לחזר אחרי ורדית ומפנטז עליה בחלום. כשהוא מתעורר הוא מגלה שביטלו את הפורימון, ובפרץ נחישות, מחליט להלחם על קיומו מול ראש המועצה. בדרך, בשרשרת של צירופי מקרים הוא עומד גם במשימות האחרות.
   
 4. ברטוד ואגנס – מאת: נועה לזר קינן
  ברטוד ואגנס הם זוג קשישים שמתארגן לצאת מהבית לקראת אירוע משפחתי, אבל הדימנציה של אגנס מעכבת אותם, וברטוד מתעקש להלחם בכל דרך אפשרית, גם כשאגנס לא מצליחה אפילו לזהות אותו. הוא מחזר אחריה וכובש את ליבה מחדש, אבל מערכת היחסים החוזרת ומתחדשת מגלה לברטוד אמיתות כואבות על הקשר בינהם ודורשת ממנו התמודדות עם סופו הבלתי נמנע.
   
 5. הסודות בדירה ממול – מאת: שרון עמרני ליסצקי
  לורין היא סוחרת סמים המתגוררת בבנין נטוש אליו, ומטפלת באימה הנרקומנית. לדירה מגיעה אדריאינה - בחורה עשירה שלכאורה נתקעה בדרך. סוחר סמים אימתני מאיים על לוריין החייבת לו כסף, ואדריאנה מדווחת למשטרה. בהמשך אדריאנה מגלה שהיא אחותה למחצה של לורין הזכאית לירושה מכובדת. אדריאנה, שבעצמה מתמודדת עם בן זוג מנוכר ואלים, ולורין לומדות להכיר זו את זו ובדרך נאלצות להתמודד עם שוטרים חרמנים ועבריינים אלימים.
   

להלן רשימה חלקית של תוצרי הפרויקט מהשנתיים הראשונות:

 • "חמוצ" מאת ג'ייסון דנינו הולט, הופק במהלך 2014 ועתיד להשתתף בפסטיבל למחזאות ישראלית בגרמניה.
 • "אגדת דשא" מאת שי להב, עתיד להתחיל חזרות בקאמרי בחודשים הקרובים.
 • "ביאות ראשונות" מאת אורי ניצן, במגעים לקראת הפקה בתיאטרון חיפה.
 • "אינטימיות" מאת רוני קובן, נמצא בתהליך דומה עם תיאטרון בית לסין.
 • "הפרקליט" מאת דניאל כהן לוי, עלה ב- 2014 כתרגיל משחק בסטודיו מיסודו של יורם לווינשטיין, נערכה לו קריאה בהשתתפות שחקנים בתיאטרון הקאמרי, והוא מתוכנן לעלות כהפקה עצמאית בתמיכת מנהל תרבות.
 • "המתנחל" מאת נועם גיל, הופק במהלך 2014 ובימים אלה מציג בתיאטרון "תמונע".