חיפוש
מפעל הפיס חדשות והצרצור המנצח הוא...

והצרצור המנצח הוא...

תאריך פרסום:
16/08/2011

חודש שלם של תחרות מותחת, צרצורים בלתי פוסקים והקלקה חסרת תקדים על סימן הלייק (like) בפייסבוק, הגיעו אל קיצם. דותן ידלין, בן 30 מיפו, נבחר היום כזוכה המאושר בתחרות 'צרצר פיס' של מפעל הפיס לכתיבת סיפורים קצרים של עד 140 תווים.
מעבר לתואר המכובד, לוקח עמו דותן צ'ק של 15,000 ₪
 

אלו הם הצרצורים הזוכים לשנת 2011:


הצרצור המנצח, דותן ידלין - מקום 1:
"כשחזרתי ממאדים, בעסקת חילופי השבויים, הלכתי לבקר את בתו של סרן ג'ון, כמו שהבטחתי לו כשנפרדנו. בבית האבות נודע לי שהיא מתה כבר 150 שנה".
 
נימוקי השופטים: "בקומץ מילים מצומצם להפתיע, מצליח הצרצור לברוא עולם בדיוני שלם, שהיקפיו חוצים זמן ומרחב גיאוגרפי; וכך, כקליפת אגוז, מקופלים הן גרעין של עלילה והן מרקם יחסים אנושי".
 
צרצור מקום 2, צפריר בשן:
"פעם, מזמן, זכיתי בתחרות סיפורים ב-140 תווים. סבא שלי קרא ואמר לי: "באמת יפה, צפריר, אבל למה כזה סיפור קצר? אתה יכול הרבה יותר".
 
נימוקי השופטים: "כפי שהצטיין בתחרות צרצורים דאשתקד, גם כאן ניכרות סגולותיו של במחבר באירוניה, מקוריות ומודעות עצמית".
 
צרצור מקום 3, אבנר שטראוס:
"מה שאני לא זוכר כאילו לא קרה, יש דברים שאני שוכח למפרע, יכול להיות שהם לא יקרו ? א"ש"

נימוקי השופטים: "במספר תווים קטן עוד יותר מן המגבלה המוכתבת, מצליח הצרצור לעורר עניין פילוסופי אודות זמן, ביוגרפיה וזיכרון".

 
את הבוקר הנוכחי פתח דותן ידלין, המנצח בתחרות, עם הבשורה המשמחת שהצרצור אותו כתב הביא אותו אל המקום הראשון בתחרות הצרצורים של מפעל הפיס. דותן אדריכל ומעצב פנים במקצועו, מתרגש מן המעמד ומציין כי זו הפעם הראשונה שבה לקח חלק בתחרות וכלל לא האמין שיזכה, "היו לא מעט מתחרים ולא האמנתי שאזכה על אף העובדה שהצרצור זכה להרבה לייקים מדי יום".
 
אבנר, אשר הגיע אל המקום השלישי, הוא מלחין, משורר, פזמונאי ישראלי ונינו של הוגה הדעות מרטין בובר.

עוזי דיין, יו"ר דירקטוריון מפעל הפיס סיכם את התחרות: "היכולת להתבטא בתמציתיות היא אמנות שצריך לעודד. את זה אנחנו עושים. אני לא יודע אם יש במסר זה 140 תווים, אךדי בכך".

 
כזכור, מפעל הפיס השיק ב-17.7.11, זו השנה השלישית ברציפות, את תחרות 'צרצר פיס', אשר התקיימה השנה בפורמט ייחודי וראשוני בפייסבוק.
 
התחרות נוצרה במטרה  לעודד שימוש מקורי ויצירתי בשפה העברית בקרב גולשי האינטרנט ולאפשר לכל משתמשי פייסבוק לכתוב, להפגין יצירתיות, להרשים ולגייס תומכים בסיפור שכתבו בעזרת לחיצה פשוטה על כפתור הלייק (like).
ככל שכמות ההצבעות לצרצור גדולה יותר, כך גדל גם הסיכוי של המשתתפים לקטוף את אחד המקומות הראשונים ולזכות בפרסים מרשימים: מקום ראשון 15 אלף ₪, מקום שני 10 אלף ₪ ומקום שלישי 5 אלף ₪ .
 
השנה, בצורה חסרת תקדים, הגיעה התחרות אל שיאים חדשים שכללו יותר מ-8,161 צרצורים ו - 405,013  הצבעות. גם אופן השיפוט התאפיין השנה בחדשנות, בשני השלבים הראשונים, הגולשים היו השופטים ואילו בשלב האחרון התחלק השיפוט שווה בשווה עם קולותיהם של שופטי התחרות, הסופרים: דורית רביניאן, גדי טאוב ושהרה בלאו.

שופטי תחרות צרצר פיס 2011

זוכי תחרות צרצר פיס 2011 מקבלים את הפרס מיו"ר מפעל הפיס, מר עוזי דיין

מימין: דותן ידלין, זוכה תחרות צרצר פיס 2011 ויו"ר מפעל הפיס, מר עוזי דיין