חיפוש
מפעל הפיס חדשות והזוכה הוא שמעון אדף

והזוכה הוא שמעון אדף

תאריך פרסום:
18/02/2013

שמעון אדף הוא הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2012 על ספרו "מוקס נוקס"

 

בטקס מרגש ומותח במתחם רידינג 3 שבנמל תל אביב התקיים אמש טקס פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2012 שבמהלכו הוכרז הסופר שמעון אדף כזוכה בפרס היוקרתי לספרות על ספרו "מוקס נוקס" בהוצאת כנרת זב"מ דביר.
שמעון התרגש מאד כאשר הכריזו על זכייתו בפרס הוא לא האמין והודה למשפחה והחברים שהיו לצידו לאורך כל הדרך.
 
מנימוקי השופטים: "כל חמש היצירות נבחרו ל"רשימה קצרה" הם ביטוי לעוצמתה, לרגישותה ולריבוי פניה של הספרות העברית הנכתבת היום בארץ. השנה בלט ספרו של שמעון אדף, "מוקס נוקס" על שום מקוריותו המובהקת ולשונו החדשני. הגיבור מוליך אותנו בהסתעפויות נפשו המורכבת ומשתמש בשפה הלטינית השזורה בעברית בצורה מבריקה כדי להיחלץ מסוגים שונים של דיכוי בהוויה שבה היה נתון".
 
שמות השופטים: פרופ' גבריאלה שלו – יו"ר, גברת ציפי גון גרוס, גב' בלהה בן אליהו, ד"ר מיכל בן-חורין, מר מאור זגורי, פרופ' יהודה פרידלנדר וד"ר רחל אלבק-גדרון.
 
במהלך הערב הוענק פרס לסופרת איילת גונדר-גושן זוכה פרס הביכורים על סיפרה "לילה אחד מרקוביץ'" בהוצאת כנרת זב"מ דביר.
כל אחד מהמועמדים הנכלל ב"רשימה הקצרה" והזוכה בקטגורית ספר ביכורים, זוכים בפרס כספי בסך 40,000 אלף ₪ במקום 25,000 ₪ כפי שהיה בשנים קודמות.
 
הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2012, יקבל פרס כספי בסך 150 אלף ₪. כמו כן, מפעל הפיס יתרגם את הספר הזוכה לערבית וזאת בנוסף לתרגום לשפה זרה עפ"י בחירתו של הסופר הזוכה.
 
את הערב הנוצץ, שנערך בהפקת "תוצרת הארץ", הנחה ירון ברובינסקי. בתכנית האמנותית לקחו חלק כנסיית השכל, אנסמבל העיר הזאת וגיל חובב בקטע "מתכון לספר מוצלח".
 
יו"ר מפעל הפיס, אלוף במי"ל עוזי דיין: "אני מברך את כל משתתפי פרס ספיר  לספרות של  מפעל הפיס ובראשם את הזוכה שמעון אדף. הספרות היא סוכנת ההפצה מס' 1 של התרבות. הפצת 500 עותקים של כ"א מספרי החמישייה הראשונה, המפגשים של הסופרים עם הקהלים המגוונים של החברה ותרגום הספר הזוכה לערבית ושפה נוספת, עושים את פרס ספיר של מפעל הפיס לאחד מיהלומי הכתר של קידום הספרות הישראלית - היא זוכה ואנחנו מתברכים".
 
יו"ר ועדת השיפוט, הגב' פרופ' גבריאלה שלו: "פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס נועד לעודד את תרבות הקריאה ואת ספרות המקור. לפי התרשמותי, הספרים שהוגשו לשיפוט השנה – ובוודאי הספרים שנבחרו - הם אכן מן המיטב שבספרות העברית החדשה והצעירה"
 
דולין מלניק, מנהלת אגף תרבות: "פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס הפך עם השנים לפרס המשמעותי בישראל הן מבחינת הפרס הכספי והן מבחינת חשיפת הסופרים המתמודדים בפני הקהל הרחב".
 
פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס, שנוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה, חולק זו הפעם שתיים עשר לכותר הטוב ביותר של השנה עפ"י בחירת חבר השופטים, בראשותה של היו"ר, פרופ' גבריאלה שלו, לשעבר שגרירת ישראל באו"ם וכיום נשיאת המועצה האקדמית העליונה ודיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו. הספרים הזוכים הופכים לשיחת היום ומעוררים סקרנות ציבורית, ובכך מוגשם החזון שהוליד את הפרס – עידוד הספרות העברית ותרבות הקריאה.