חיפוש
מפעל הפיס חדשות נבחרה "הרשימה הקצרה" של פרס ספיר לספרות

נבחרה "הרשימה הקצרה" של פרס ספיר לספרות

תאריך פרסום:
23/11/2011

ועדת השיפוט של פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס בראשות שופטת ביה"מ העליון בדימוס, הגב' דליה דורנר, בחרה את "הרשימה הקצרה" בפרס ספיר ואת הזוכה בקטגורית פרס הביכורים.

 
הכותר הזוכה בפרס הביכורים הוא "נסיעה" מאת יאיר אסולין בהוצאת חרגול

 
ואלו הם שמות חמשת המתמודדים שנכנסו ל"רשימה הקצרה" ומועמדים לפרס הגדול:

 1. דן בניה סרי על ספרו "ארטור" בהוצאת כנרת זב"מ.
 2. משה סקאל על ספרו "יולנדה" בהוצאת כתר.
 3. חגי ליניק על ספרו "דרוש לחשן" בהוצאת הספרייה החדשה.
 4. מתן חרמוני על ספרו "היברו פבלישינג קומפני" בהוצאת כנרת זב"מ.
 5. אורלי קסטל בלום על ספרה "חיי חורף" בהוצאת הספרייה החדשה.

 
אלו נימוקי השופטים:

 1. דרוש לחשן מאת חגי ליניק (הספרייה החדשה) -
  "חיי משפחה הטעונים בטראומה בין-דורית בשל אתוס השכול, עומדים במרכז הרומן רב העוצמה של חגי ליניק. הקול המספר מצליח לחדור לעומקים מכאיבים אבל בה בעת הוא רווי בהומור, עדינות והשתאות לנוכח עוצמת האנושיות שזיקק הכאב".
   
 2. חיי חורף מאת אורלי קסטל בלום (הספרייה החדשה) -
  "הדמויות, הזירות והמבטים בסיפוריה של קסטל בלום עומדים בפני פירוק, כישלון או מוות, ובכל זאת מספקים נחמה והזדהות. הזהות הישראלית והלשון העברית מתוארות בסיפורים ממרחק בוחן, אירוני ומפוכח, המשקף את מורכבותם.
   
 3. היברו פבלישינג קומפני מאת מתן חרמוני (כנרת זב"מ דביר) -
  "ספר שבונה עולם יידי – אמריקני של נרגנות משובבת ומשיב לחיים חדשים שפה מקום ואנשים מתוך הזמן האבוד. יצירה שעוסקת בחומרים שאינם שכיחים בספרות הישראלית העכשווית ועושה זאת במידה גדושה של חיוניות, הומור ומקוריות".
   
 4. ארטור מאת דן בניה סרי (כנרת זב"מ דביר) -
  "ארטור" הוא רומן עז מבע, חיוני ופרוע, שמתאר את חיי קהילה בוכרית בירושלים בשנות ה- 40. בעולם שבונה בניה סרי משמשים הפגאני והיהודי בערבוביה, ודמויותיו מופעלות על ידי אמונות מסתוריות, שאינן טפלות כלל וכלל. היצירה עשירה וציורית, נעה בין הומור חם וחומל לבין פיכחון אכזרי, ומתבלטת גם באופן שבו היא משלבת רבדים ומסורות בכתיבה העברית.
   
 5. יולנדה מאת משה סקאל (כתר) -
  "יולנדה" משרטט מקטע של אוטוביוגרפיה משפחתית, המתמקדת בדמותה המטריארכאלית של סבתו של המספר. הדמות הזו, שיש לה פן נוכח ופן בדיוני, מלווה את המספר בתהליך התבגרות מורכב, המתואר ברגישות, בחום ובהומור. בתוך כך, מתוארים נכוחה קונפליקטים מגדריים, אתניים ודוריים בחברה הישראלית.

ספר הביכורים:
"נסיעה" מאת יאיר אסולין (חרגול) -

נובלה דחוסה, אינטנסיבית ורבת עוצמה שמתרחשת בזמן נסיעה של חייל דתי עם אביו למשרד הקב"ן. יומן ישיר ושלדי הנושא מימד של דחיפות ושל תנופה פואטית חפה מגינונים. ספר נועז של נסיעה אל גוף ראשון.

 
כל אחד מהמועמדים הנכלל ב"רשימה הקצרה" והזוכה בקטגורית ספר ביכורים, זוכים בפרס כספי בסך 25 אלף ₪. הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס יקבל פרס כספי בסך 150 אלף ₪ וספרו יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת עפ"י בחירת הזוכה. כמו כן, רוכש מפעל הפיס מהדורה בת 500 ספרים מה"רשימה הקצרה" וספר הבכורים ומעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ.
 
בנוסף, נעשה השנה שיתוף פעולה ראשון בין מפעל הפיס למיזם "עברית", במסגרתו קיבלו שופטי התחרות, בפעם הראשונה בתולדות פרס ספיר, קורא ספרים אלקטרוני "עברית" ועליו עותקים דיגיטליים של הספרים המשתתפים בתחרות (12 הספרים של הרשימה הארוכה). הפורמט הקטן מקל על השופטים כך שבמקום לקבל לביתם כמות גדולה של ספרים הם קיבלו מכשיר קטן וקל משקל שמכיל את כל הספרים המועמדים. גם 12 המועמדים לפרס קיבלו מכשירי "עברית" ובהם כל הספרים על מנת להתרשם מיצירתם האישית בפורמט הדיגיטלי לצד היצירות האחרות המועמדות לפרס.
 
פרס ספיר לספרות שנוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה, יחולק זו הפעם האחד עשרה לכותר הטוב ביותר של השנה עפ"י בחירת חבר השופטים, בראשותה של היו"ר, הגב' דליה דורנר. לא פחות מן הסופרים, מחכים כל שנה חובבי הספרות בארץ להכרזה הדרמטית על פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס. הספרים הזוכים הופכים לשיחת היום ומעוררים סקרנות ציבורית, ובכך מוגשם החזון שהוליד את הפרס – עידוד הספרות העברית ותרבות הקריאה.
 
דולין מלניק, מנהלת אגף תרבות ואמנות: "פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס הפך עם השנים לפרס המשמעותי בישראל הן מבחינת הפרס הכספי והן מבחינת חשיפת הסופרים המתמודדים בפני הקהל הרחב. השנה מתקיימת חגיגה ספרותית כפולה. בחודש מרץ הוענק פרס ספיר לשנת 2010 ובתום השנה נעניק את פרס ספיר לשנת 2011".

זוכי פרס ספיר לספרות