חיפוש
מפעל הפיס חדשות פסטיבל ישראל יארח בבכורה את "קלאסילייק"

פסטיבל ישראל יארח בבכורה את "קלאסילייק"

תאריך פרסום:
02/05/2016

פסטיבל ישראל יארח בבכורה ארצית את הסדרה "קלאסילייק" - מופעי קונצרט-תיאטרון לילדים ביוזמת מפעל הפיס.

מופעי "קלאסילייק" כוללים יצירות מקוריות מז'אנר המוסיקה הקלאסית שנכתבו על ידי מיטב המלחינים ויבוצעו ע"י תזמורות והרכבים מוסיקליים מובילים

 
פסטיבל ישראל יארח בבכורה ארצית את העונה השנייה של הסדרה "קלאסילייק" - מופעי קונצרט-תיאטרון לילדים ביוזמת מפעל הפיס, במחיר מיוחד של 20 ₪ לכרטיס! במסגרת המיזם, מלחינים, תזמורות והרכבים מוסיקליים הגישו הצעות ליצירות מקוריות מז'אנר המוסיקה הקלאסית מהמזרח ומהמערב, המיועדות לדור הצעיר בגילאים 12-5. ועדה אמנותית בחרה 4 יצירות מקוריות שיוצגו בבכורה בפסטיבל ישראל ולאחר מכן ברחבי הארץ.
 
בעיני רבים, המוסיקה הקלאסית פונה לקהל בוגר וממוקד, ופחות לדור הצעיר. במועצת הפיס לתרבות ולאמנות החליטו לעשות מעשה ולהשיק את מיזם "קלאסילייק" שחוזר לעונה שנייה בסדרה שמטרתה לחשוף ולקרב את הדור הצעיר למוסיקה איכותית, לסייע למלחינים ישראליים ולעודד אותם לכתוב יצירות מוסיקליות מקוריות המיועדות לדור הצעיר.
כמו כן, לאחר פגישות שקיימה מועצת הפיס עם אנשי מקצוע ובחינה של התוצרים הקיימים "בשוק", זיהתה מועצת הפיס כי קיים צורך אמיתי בהעשרת היצע היצירות המוסיקליות המקוריות המיועדות לילדים. מועצת הפיס, תעמיד, יחד עם תוצרי קלאסילייק בעונה הראשונה, 8 מופעי קונצרט תיאטרון מקוריים ואיכותיים שיועלו כהפקות בימתיות, בכל הארץ. שתיים מתוך ההפקות הינן דו לשוניות, בעברית וערבית, ומיועדות להעלאה ביישובים מעורבים ובישובים במגזר הערבי. 
 
דולין מלניק, מנהלת אגף התרבות והאמנות במפעל הפיס, אומרת: "מועצת הפיס קשובה לצרכים בשטח, העולים
מקולותיהם של העוסקים בתרבות ובאמנות. מיזם קלאסילייק יצא לראשונה לפני כ-3 שנים, מתוך הצורך להעשיר את היצע מופעי המוסיקה הקלאסית לילדים ולנוער. המיזם מאפשר לילדים ולמשפחות להיחשף לתיאטרון ולמוסיקה קלאסית שנכתבו והופקו על ידי מיטב היוצרים בארץ, לכן החיבור לפסטיבל ישראל היוקרתי נראה לנו נכון, ראוי וחשוב."

 
במסגרת פסטיבל ישראל יועלו בבכורה מופעי קלאסילייק הבאים:
 

מרק תזמורת
יום א, 29 במאי, 17:00
משך המופע: 50 דק' ללא הפסקה
אולם רבקה קראון, תיאטרון ירושלים
 
ילדה אחת קטנה צריכה להכין מרק פלאי כדי לעזור לעלם במצוקה. אך אין זה מרק העשוי מירקות, אורז או שמנת – זהו מרק על טהרת הצלילים. עלילת הסיפור אינה מורכבת יותר ממתכון ממוצע אך במתכון יש מרכיב סודי – האמנות. מתוך ההקבלה המשעשעת שבין הכנת מרק ליצירת מוסיקה עולה ההבנה כי כשם שאנחנו זקוקים למזון כדי לשרוד, כך אנחנו זקוקים לאמנות. המופע "מרק התזמורת" מפגיש את הצופים הצעירים עם מרכיבי התזמורת השונים ועם תפקידו של כל כלי בתוך היצירה הכללית. יחד עם התזמורת יוצאים הילדים למסע כדי למצוא את המוסיקה החבויה בכל רגע בחיינו ולומדים כיצד, לעתים, היא המרפא לכול.
 
מלחין: אורי ברנר
ביצוע: הסינפונייטה הישראלית באר שבע
מנצחת: קרין בן-יוסף
במאי: חנוך רעים
טקסט: חנוך רעים, בהשראת סיפור מאת אסתר אטינגר
 
על המלחין אורי ברנר
מלחין ופסנתרן, למד במוסדות מוסיקליים מובחרים ברוסיה, גרמניה והולנד. בעל תואר דוקטור מאוניברסיטת בר-אילן. כתב עד כה כמאה יצירות בז'אנרים שונים ולהרכבים מגוונים. ברנר משלב ביצירותיו תרבויות וזרמים מוסיקליים שונים החל ממסורת רוסית של המאה העשרים דרך מוסיקה אירופית עכשווית ועד למוטיבים יהודיים וג'ז, כל זה בדגש על החוויה הבלתי אמצעית של המאזין.ברנר זכה בפרסים רבים בהם פרס ראש הממשלה לשנת 2006, שלושה פרסי אקו"ם ועוד. בשבע השנים האחרונות משמש מלחין הבית של הסינפונייטה הישראלית באר שבע.
 
מופע בעברית ובערבית לכל המשפחה. מתאים לילדים מגיל 4.


לילה בלי ירח
יום ב, 30 במאי, 17:00
משך המופע: 50 דק' ללא הפסקה
אולם רבקה קראון, תיאטרון ירושלים
 
זוהר לא מצליחה להירדם בלי אורו של הירח. היא יוצאת למסע לילי בחיפוש אחר הירח כדי להשיבו לשמים. בדרך היא פוגשת בעלי חיים ודמויות שונות עד שהיא מוצאת את מבוקשה בבקתתו הרחוקה של האיש הבודד. ״לילה בלי ירח״ הוא סיפור מוסיקלי שבו משתתפים שחקן, רקדנית והרכב מוסיקלי הכולל פסנתר, צ'לו, בסון, חליל וכלי הקשה אך הגיבורה הראשית בו היא מקהלת ילדים. ילדי מקהלת "העפרוני" ישירו את הסיפור שכתבו שירה גפן ואתגר קרת, ישחקו אותו, ירקדו אותו ויהיו הגוף שמניע את היצירה קדימה. הם יהפכו את הבמה לבית, ליער ולרחוב באמצעות אביזרים פשוטים שהם עצמם יפעילו.
 
מלחין: משה זורמן
שירה: מקהלת העפרוני הצעירה
מנצחת המקהלה: שלי ברלינסקי
מייסדת ומנהלת אמנותית של מקהלת העפרוני: מיה שביט
בימאית: שירילי דשא
מבוסס על הספר "לילה בלי ירח" מאת שירה גפן ואתגר קרת
פסנתרנית: ז'אנה קופילב
שחקן: אבי גרייניק
מפיקה: שרון שחורי
 
מופע לכל המשפחה. מתאים לילדים מגיל 4.
 
על המלחין משה זורמן
סיים בהצטיינות את האקדמיה למוסיקה בתל אביב במחלקת הפסנתר, הקומפוזיציה והטרומבון. בעל תואר דוקטור למוסיקה מאוניברסיטת ניו יורק. מלמד באקדמיה למוסיקה ובחוג למוסיקולוגיה באוניברסיטת תלאביב ובבית הספר "רימון" לג'ז ולמוסיקה עכשווית. בין יצירותיו שלוש אופרות ויצירות סימפוניות, קאמריות ומקהלתיות המבוצעות על ידי מיטב התזמורות בארץ ובחו"ל. בין הפרסים שבהם זכה: תחרות הסינפונייטה של בארשבע, פרס אקו"ם לעידוד היצירה, פרס הפסקול המצטיין לסרט של ביה"ס לקולנוע בירושלים ופרס ראש הממשלה למלחינים (2002). משמש כיום מרצה בכיר בדרגת פרופסור במדרשה למוסיקה במכללת לוינסקי ומנהל "הקתדרה למוסיקה" במרכז עינב בתל אביב.


רוברט הארנב
יום ד, 8 ביוני, 17:00
משך המופע: 50 דק' ללא הפסקה
אולם רבקה קראון, תיאטרון ירושלים
 
רוברט הארנב, גיבור סיפורנו, גר באפריקה עם חבריו הברווז והציפור. בוקר אחד הוא מגלה שביצירה "פטר והזאב" שהלחין פרוקופייב משתתפים ברווז וציפור אך אין בה ארנב. חדור מטרה, מחליט רוברט לעזוב הכול ולנסוע לרוסיה הרחוקה כדי לפגוש את מר פרוקופייב ולשכנע אותו להכניס לסיפור דמות של ארנב.
המופע המוסיקלי-תאטרלי התוסס נכתב כמעיין מחווה ל"פטר והזאב": התזמורת הגדולה תלווה את הרפתקאותיו של רוברט וחבריו ובאמצעות המוטיבים המוסיקליים הקהל ילמד להכיר את אפיון כל אחת מהדמויות בעודן מלהטטות על הבמה ומפליגות על כנפי הדמיון.
 
מלחין: רון וידברג
ביצוע: תזמורת נתניה הקאמרית הקיבוצית
מנצח: דן רפפורט
במאי: דני ארליך
טקסט: לואי גארב
דרמטורג: דני ארליך
שחקנים: יעל בן ארי, הגר ריש, גילי בית הלחמי
מעצב תפאורה ותלבושות: ניב מנור
מעצב תאורה: זיו וולושין
ע' במאי ומפיקה: נטע היבשר
מנהלת הפקה: אפרת בן זאב
 
מופע לכל המשפחה. מתאים לילדים מגיל 5.
 
על המלחין רון וידברג
כתב יצירות רבות לתזמורת ובהן סימפוניות וקונצ'רטים לפסנתר ולכינור. זו יצירתו הסימפונית השנייה שנכתבה לילדים, קדמה לה "אור וחושך" למילים של נימה קרסו שהוזמנה על ידי תזמורת הסימפונט רעננה ונוגנה מאז בתזמורות רבות בארץ. זו גם יצירתו השנייה שהיא מחווה לפרוקופייב – קדמו לה עיבוד והשלמה של קונצ'רטו לשני פסנתרים מעיזבונו של המלחין שהושמע בפעם הראשונה בשלמותו על ידי אנסמבל "סולני תלאביב" בנגינתו של דואו סילבר-גרבורג. בהלחנת "רוברט הארנב" התמזגו על כן שתי אהבות ישנות: פרוקופייב וילדים.


פעמוני הלב
יום ה, 9 ביוני, 17:00
משך המופע: 50 דק' ללא הפסקה
אולם רבקה קראון, תיאטרון ירושלים
 
מעשה במלך טוב שהעניק לבני עמו מתנה מיוחדת במינה: פעמונים קסומים שביכולתם לבטא את רחשי הלב. ילדים, מבוגרים ואפילו בעלי חיים יכלו לצלצל בפעמונים ובעזרתם לחשוף עוול, למחות על עלבון ולבטא רגשות כמו כאב או שמחה. בזכות מנגינת הפעמונים שנשמעה בכל רחבי העיר חיו התושבים בשלום, בשיתוף ובשלווה. אולם לאחר מות המלך תפס את מקומו אביר רשע שאסר על כולם לנגן בפעמונים! שקט השתרר בכיכר העיר. צליל לא נשמע עד שסוס זקן ואמיץ אחד שינה הכול...
 
"פעמוני הלב" היא יצירה מוסיקלית תאטרלית בהשראת סיפורו של שלמה אבס אשר הוקדשה לאנסמבל "ענבלים" – הרכב פעמוני היד היחיד בארץ המנוהל מוסיקלית ע"י עידית שכטמן. את הטקסט ליצירה כתב וחרז אפרים סידון בשפתו המוכרת, מלאת החן וההומור.
 
מלחין: רפי קדישזון
ביצוע: אנסמבל פעמוני היד הישראלי "ענבלים" בשיתוף תזמורת הבמה הישראלית
מנצחת: עידית שכטמן
במאית וכוריאוגרפית: דניאלה מיכאלי
מחזאי: אפרים סידון, על פי הסיפור "הסוס ופעמוני הצדק" מאת שלמה אבס
עיבוד לפעמוני היד: עידית שכטמן
שחקנים: עמרי רווה, מעיין רחמים
מעצבת תפאורה ותלבושות: אולה גורביץ'
מפיקה: לבנת קייט, מוזיקייט
 
מופע לכל המשפחה. מתאים לילדים מגיל 5.
 
על המלחין רפי קדישזון
פסנתרן, מנצח ומלחין. מנצח בקביעות על תזמורות מובילות בארץ ובחו"ל. יצירות ועיבודים פרי עטו בוצעו ע"י תזמורות תחת שרביטם של מנצחים כזובין מהטה, גארי ברתיני ואחרים. קדישזון כתב מוסיקה למאות הצגות, סרטים, מופעי בלט ותכניות טלוויזיה שהוצגו בארץ ובאירופה. זכה בפרס המלחין בקולנוע על המוסיקה שחיבר לסרטים "פנטזיה על נושא רומנטי" ו"בלוז לחופש הגדול". כמו כן זכה בפרס אקו"ם למוסיקה בתאטרון ובפרס ראש הממשלה למלחינים (2008). קדישזון מלמד באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, בקריה האקדמית אונו ובבית הספר "רימון".

ביצוע: אנסמבל פעמוני היד הישראלי "ענבלים" בשיתוף תזמורת הבמה הישראלית/ מנצחת: עידית שכטמן/ במאית וכוריאוגרפית: דניאלה מיכאלי/ מחזאי: אפרים סידון, על פי סיפורו של הסופר שלמה אבס, "הסוס ופעמוני הצדק"/ עיבוד לפעמוני היד: עידית שכטמן/ שחקנים: עמרי רווה, מעיין רחמים/ מעצבת תפאורה ותלבושות: אולה גורביץ/ מפיקה: לבנת קייט, מוזיקייט