חיפוש
מפעל הפיס חדשות הסופר ראובן נמדר זכה בפרס ספיר לספרות

הסופר ראובן נמדר זכה בפרס ספיר לספרות

תאריך פרסום:
26/01/2015

הסופר ראובן נמדר זכה הערב בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2014 על ספרו "הבית אשר נחרב" בהוצאת כנרת זב"מ דביר בע"מ. פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס חולק זו השנה ה- 14 לכותר הטוב ביותר של השנה על פי בחירת חבר השופטים.

ראובן נמדר יקבל פרס כספי בסך 150 אלף ₪ וספרו יתורגם לערבית ולשפה זרה נוספת עפ"י בחירתו. כמו כן, מפעל הפיס ירכוש מהדורה בת 500 ספרים מה"רשימה הקצרה" וספר הביכורים ויעניק אותם לספריות ציבוריות ברחבי הארץ. 
 
לפני הזכייה נחשף חבר השופטים בראשותו של פרופ' מני מאוטנר שכלל את פרופ' מירון ח. איזקסון, גב' שירי לב ארי, פרופ' איריס מילנר, גב' שרה פון שוורצה, פרופ' אביעד קליינברג וד"ר בתיה שמעוני.
 
מנימוקי חבר השופטים לזכייתו של ראובן נמדר:
לאחר התלבטות ודיון, החליט חבר השופטים לבחור בספר "הבית אשר נחרב" מאת ראובן נמדר.
ספרו של נמדר מתאר בלשון עשירה וביד אמן בוטחת את המשבר הקיומי והתרבותי שאליו נקלע גיבור הספר -  פרופ' באוניברסיטה יוקרתית בניו יורק.
הספר עוסק בהתנגשות בין התרבות הגברית המערבית שאליה הוא משתוקק להשתייך ובין התרבות היהודית הקדומה הנגלית לו ומאיימת עליו.
משברו של הגיבור מאלץ אותו, כמו גם את הקוראים, להתמודד עם המתחים המאפיינים את הקיום המודרני.
עושרו של הרומן וריבוי הרבדים, התמטיים והלשוניים שלו, הם הצלחה ספרותית מרשימה ביותר. 
 
ראובן נמדר, יליד ירושלים (1964) הוא סופר, מתרגם ומרצה לספרות עברית ויהודית.
גדל והתחנך בירושלים. אחרי שירותו הצבאי נסע ל"מסע שורשים" בניו יורק שם התוודע אל הקהילה היהודית-פרסית (קהילת אנוסי משהד, אירן) שממנה הגיעה משפחתו ארצה, הרחיב את ידעותיו בפרסית עתיקה ומודרנית וגלה את מכמני הספרות והשירה הפרסית לדורותיה. 
 
עם שובו ארצה בשנת 1990 למד באוניברסיטה העברית בירושלים וסיים שם בהצטיינות תואר ראשון (סוציולוגיה, פילוסופיה ולמודים איראניים) ותואר שני בחוג לסוציולוגיה (מגמת אנתרופולוגיה). במקביל התחיל לפרסם שירים, ביקורות ספרים ותרגומים מן המקור הפרסי של שירת "תור הזהב" האיראני – בעיקר מפרי עטם של המשוררים רומי, חאפז ועומר כיאם. 
 
כתב היד של ספרו הראשון "חביב" (בהוצאת סצינה-פראג) זכה בפרס מפעלות ירושלים לספרות יפה (1998) והספר עצמו קצר את שבחי הבקורת וזכה בפרס ספרי הבכורים של משרד המדע, התרבות והספורט של שנת 2000. הספר כולל חמישה ספורים קצרים ואת הנובלה "חביב" שעל שמה קרוי הקובץ – כולם בעלי אופי אקספרימנטאלי ועוסקים במנעד רחב של נושאים ותימות: החל מן המיניות הגברית וכלה במשיחיות ותיאולוגיה יהודית. 
 
משנת 2000 הוא מחלק את זמנו בין ישראל לארה"ב, שם הוא מלמד ספרות עברית וטקסט יהודי-קלאסי במסגרות שונות. בין היתר פעיל מאד ב LABA – בית מדרש לאמנים ויוצרים בלואר איסט סייד של מנהטן.
 
בשנת 2012 חבר את הליברטו עבור האופרה החדשה "שלושה שבועות" של המלחין הישראלי-ניו יורקי יואב גל. הליברטו מורכב כולו מקטעי מקורות עבריים וארמיים (תלמוד בבלי, מדרש איכה רבה, אבות דרבי נתן ורבים אחרים) המתארים את המצור הרומי על ירושלים, את הפגישה הדרמטית בין רבן יוחנן בן זכאי לבין המצביא הרומי אספסיאנוס ואת החורבן. גרסת הקונצרט של האופרה הועלתה על מספר במות ונמצאת עתה בשלבי פתוח נוספים במטרה להביא אותה אל קהלים רחבים במתכונתה השלמה.
 
הרומן החדש שלו, "הבית אשר נחרב", יצא לאור בקיץ האחרון (2013) בהוצאת כנרת-זמורה-ביתן. זהו רומן עברי-ניו יורקי ראשון מסוגו. הרומן מתאר שנה בחייו של פרופסור אנדרו כהן, מומחה בעל שם לתרבות השוואתית, איש מצליח וכריזמטי המנהל במיומנות את הקריירה המרשימה שלו ואת יחסיו הסבוכים עם הנשים שבחייו. במהלך השנה המתוארת ברומן נבעים סדקים הולכים ומתרחבים בחזית המטויחת היטב של חיי הגבור, ומבעדם מתחילים לזלוג אל תודעתו הנפרמת-והולכת חזיונות, חלומות ושברי הזיות על עבודת הכהנים בבית המקדש בירושלים. הבקורת גמרה את ההלל על הספר, תוך שימת דגש מיוחד על הלשון העשירה ורבת המשלבים שבה נכתב הרומן.
 
"הבית אשר נחרב" נבחר מתוך "רשימה קצרה" שכללה את:
לאה איני - "בת המקום" - הוצאת כנרת זב"מ  דביר בע"מ.
חגית גרוסמן - "לילה ולואיס" - הוצאת כנרת זב"מ  דביר בע"מ.
גלית דיסטל אטבריאן - "טווס בחדר מדרגות" - הוצאת זמורה ביתן מוציאים לאור.
אגור שיף - "המאחרים" - הוצאת ספרים עם עובד.