חיפוש
מפעל הפיס חדשות קול קורא - מועצת הפיס לתרבות ואמנות

קול קורא - מועצת הפיס לתרבות ואמנות

תאריך פרסום:
26/01/2015

מפעל הפיס מפרסם את תכנית 2015 ומזמין אמנים ויוצרים להגיש בקשות למענקים. בתקציב 2015 יופנו כ- 54 מיליון שקלים לתמיכה באמנים ובפרויקטים בתחום התרבות והאמנות

 
בין הפרויקטים החדשים: רזידנסי, סדרות רשת בניו מדיה, סרטי אנימציה, מחקר בתחומי אמנויות הבמה, תיאטרון בובות, קטלוגים דיגיטליים, נובלות גרפיות ועוד
 

משנת 2000 מקצה מפעל הפיס תקציבים לתחומי התרבות והאמנות, בין היתר באמצעות מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, שהוקמה למטרה זו ובאמצעות קרנות מפעל הפיס ע"ש ספיר וע"ש לנדאו. מפעל הפיס מקצה משאבים נכבדים, המאפשרים לאלפי אמנים ולמאות פרויקטים ויוזמות תרבותיות להתממש, להיחשף ולהגיע לקהל רחב ומגוון בכל רחבי הארץ.
 
מאז שנת 2011 גדל תקציב התרבות של הפיס מ- 12 מיליון ₪ לכ- 54 מיליון ₪ בשנת 2015. תקציב זה כולל את תקציב מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, קרן ספיר שמעניקה את פרס ספיר לספרות וקרן לנדאו שמעניקה את פרסי האמנויות והמדעים.
 
במסגרת קול הקורא לשנת 2015 מוזמן הציבור להגיש בקשות לתמיכה בשורה של תחומים שהוגדרו על ידי מועצת הפיס לתרבות ולאמנות באתר מפעל הפיס: https://culture.pais.co.il. מועד אחרון להגשת הבקשות: 26.2.15.
 
השנה, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות משיקה אתר חדש  בעיצוב חדש וטכנולוגיה משודרגת. האתר החדש מאפשר לאמנים להגיש את בקשתם בקלות תוך שמירה על איכות הסביבה, ללא צורך בהדפסת דפים ושימוש בדואר.
 

תכנית הפיס לשנת 2015:

 
אמנויות הבמה – פרויקטים נבחרים:

 • תמיכה בהרצה של מופעי קרקס – תמיכה בהרצת מופעים ביישובים ברחבי הארץ מתוך מטרה לחשוף את הקרקס העכשווי ולקרב קהלים חדשים לתחום.
  "מופע קרקס" – מופע בעל קונספט ותוכן כתובים מראש ומהלך בימתי ברור ומתפתח הכולל התחלה, אמצע וסוף.
 • תמיכה במחקר בתחומי אמנויות הבמה – תמיכה וסיוע למחקרים בעברית בתחומי המחול, המוסיקה והתיאטרון בישראל, במטרה לעודד מחקר ופרסומים מקצועיים המגישים לציבור. כיום קיימים מעט מאוד מחקרים בתחומים אלה.
 • תמיכה בהפקת הצגות תיאטרון בובות – תמיכה ביוצרים העוסקים בהפקת מופעי תיאטרון בובות חדשים, שטרם עלו על הבמה, בעברית או ערבית או ללא טקסט.
 • תמיכה בהפקת דיסקים של יוצרים ישראליים – תמיכה במוסיקאים ישראלים באמצעות סיוע בהפקה והוצאה לאור של דיסקים שהם תוצר של פרויקטים ייחודיים הכוללים יצירות מקוריות בלבד.
 • תמיכה בהפקות מחול חדשות והרצת מופעים קיימים – עידוד יוצרים מקצועיים בתחום המחול האמצעות תמיכה בהפקת מופעי מחול מקוריים חדשים או בהרצה של מופעי מחול קיימים.
   

אמנות חזותית – פרויקטים נבחרים:

 • תמיכה בתערוכות בארץ ובחו"ל – תמיכה בתערוכות של אמנים ישראלים, תערוכת יחיד או תערוכה קבוצתית בתחומים שונים, במטרה לסייע בחשיפה של אמנים ויצירותיהם לקהל.
 • תמיכה בקטלוגים מודפסים ודיגיטליים – סיוע בהוצאה לאור של קטלוגים מודפסים והפקת קטלוגים דיגיטליים של אמנים מתחומים שונים במטרה לתעד, לשמר ולחשוף את היצירה האמנותית בארץ ובחו"ל.
 • תמיכה בהפקה ייחודית של עבודות וידאו ואינסטליישן – התמיכה מיועדת להפקה ייחודית של עבודת אמנות חדשה בתחום הוידאו והאינסטליישן, של אמן יחיד או של קבוצת אמנים.
 • תמיכה בתערוכות וקטלוגים של אמנים מהחברה הערבית - תמיכה בהוצאה לאור של קטלוגים והפקת תערוכות לאמנים מהציבור הערבי במטרה לסייע בחשיפה של אמנים ויצירותיהם לקהל הרחב.
 • קידום אמנות חזותית בציבור החרדי – בית ספר "אמן" הינו בית ספר גבוה לאמנות לציבור החרדי המפעיל שלוחה ייעודית ללימודי אמנות בשיתוף בצלאל. התמיכה מיועדת לאמנים מהמגזר החרדי שיפעלו מחוץ לבית הספר ולצד אמנים נוספים בתוכנית "רזידנסי".
   

ספרות ושירה – פרויקטים נבחרים:

 • תמיכה בהוצאה לאור של ספרי שירה, מקור או תרגום.
 • תמיכה בהוצאה לאור של נובלה גרפית - תמיכה בהוצאה לאור של ספרות חזותית לקהל מבוגרים הכוללת: נובלה גרפית, פואטיקה מאוירת, קומיקס, picture books, במרכזם עומד טקסט חזותי וטקס מילולי בשפה עברית או ערבית או ללא מילים.
 • תמיכה בהוצאה לאור  של ספרי שירה ופרוזה בשפה הערבית.
 • תמיכה בספרות ילדים ונוער במגזר החרדי דתי – תמיכה בהוצאה לאור של ספרי ילדים ונוער המיועדים לציבור דתי-חרדי, המטרה להעשיר את הספרות האיכותית לילדים ולנוער בחברה זו.
   

קולנוע וטלוויזיה – פרויקטים נבחרים:

 • תמיכה בסדרות רשת בניו מדיה – תמיכה ביצירתן של סדרות רשת בז'אנרים שונים המיועדות לפלטפורמות טלפונים חכמים, מחשבי לוח ומחשבים.
 • תמיכה בסרטי אנימציה קצרים – תמיכה בהפקתם של סרטי אנימציה קצרים באמצעות הקצאת מענקים להפקה פרי יצירתם של יוצרי אנימציה ישראליים.
 • תמיכה בהפקה של סרטים קצרים – קידום ז'אנר סרטים קצרים ישראליים. התמיכה מוענקת להפקה של סרטים קצרים פרי יצירתם של במאים ישראלים מנוסים.
 • תמיכה בקולנוע עלילתי וקולנוע דוקומנטרי – סיוע בקידומם של סרטים עלילתיים וסרטים דוקומנטריים באמצעות הקצאת מענקים שישמשו לפעולות שיווק, הפצה ופוסט פרודקשן של סרטים פרי יצירתם של במאים ישראלים.
 • תמיכה בחממת "פתיחת מסך" לנשים יוצרות קולנוע במגזר החרדי – תוכנית מקצועית שהחלה ב- 2014 שנועדה לקדם, לשלב ולהכשיר באופן מקצועי נשים חרדיות בעשייה הקולנועית. שת"פ עם קרן גשר לקולנוע חברתי.
   

ועדה בינתחומית – פרויקטים נבחרים:

 • תמיכה ברזידנסי – תמיכה בפרויקטים המקצים חללי עבודה לאמנים בתחומי האמנויות השונים, המפעילים לצד עבודה מקצועית פעילות בקהילה.
  הרזידנסי הוא מקום המאפשר לאמנים הפועלים בו להתרכז ולהתמסר ליצירה ולפתח אותה בתנאים טובים - חלל לעבוד בו, תשלום חודשי, הכשרה מקצועית וכד'. כמו כן, מהווה המקום מרכז ליצירה ומפגש עם קהל, ליצירת קהילת אמנות וליצירת קשרים ביניהם.
 • תמיכה בקרן אמן במצוקה – הקרן הוקמה במטרה לסייע לאמנים השרויים במצוקה כלכלית באמצעות הקצאת תמיכות כספיות אחת לשנייה. בשיתוף קרן רבינוביץ' ומשרד התרבות והספורט.
 • תמיכה במנהיגות בתחום התרבות – תוכנית לטיפוח מנהיגות תרבות בקרב בני הנוער. זויהוי מובילים חברתיים בגילאי תיכון, בעלי פוטנציאל מנהיגות, שמגלים עניין בתרבות ובאמנות ועשויים, תוך הדרכה וטיפוח, להוות זרזרים חברתיים לצריכת תרבות איכותית וליצירתה. בשיתוף סל תרבות ארצי – משרד החינוך.
 • תמיכה ב"ימי תרבות" - פרויקט ארצי המתקיים פעם בשנה, במהלכו מוסדות תרבות פותחים את שעריהם לציבור הרחב ומקיימים מאות אירועי תרבות ברחבי הארץ – הצגות תיאטרון, מופעי מחול ומוסיקה, אירועי ספרות, סרטים, ותערוכות במוזיאונים – והכול במחירים של עד 20 ₪ בלבד. הפרויקט הוא יוזמה של מפעל הפיס, בשיתוף משרד התרבות והספורט, ופורום מוסדות תרבות ואמנות.
   

לפרטים ולמידע נוסף אודות הפרויקטים, ניתן להיכנס לאתר מפעל הפיס: https://culture.pais.co.il