חיפוש
מפעל הפיס חדשות מתן חרמוני ויאיר אסולין באוניברסיטת חיפה

מתן חרמוני ויאיר אסולין באוניברסיטת חיפה

תאריך פרסום:
09/01/2012

אוניברסיטת חיפה אירחה ביום א', ה-8.1.12, את הסופרים מתן חרמוני ויאיר אסולין, כחלק מסדרת מפגשים ספרותיים שמקיים מפעל הפיס לקראת הענקת פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס. במפגש, שנערך בהנחיית קובי מידן בסגנון התכנית האמריקאית "סטודיו למשחק", חשפו הסופרים השראות אישיות לכתיבתם, אהבות ושנאות.

 
המפגש הספרותי השלישי לקראת הכרזת הזוכה בפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2011, התקיים ביום א', ה-8.1.12, באוניברסיטת חיפה, והוא אחד מתוך ארבעה מפגשים ספרותיים שמתקיימים החודש במוסדות אקדמיים ברחבי הארץ בהשתתפות המועמדים הסופיים לפרס ובהנחיית קובי מידן. במפגש השתתפו הסופר מתן חרמוני, המועמד לפרס על ספרו "היברו פבלישינג קומפני" והסופר יאיר אסולין שזכה בפרס הביכורים לשנת 2011 על ספרו "נסיעה".
 

יאיר אסולין, צעיר הסופרים, שוחח על הכתיבה שלו אשר שופטת את המסגרת המציאותית בחברה הישראלית מתוך מקום של חוסר חוקים. לשאלתו של מידן אם סיפורו הוא אוטוביוגראפי ענה אסולין בשלילה וסיפר כי הספר נולד מחוויה של התגוננות בחברה שהיא ציונית דתית. תגובות הקוראים שהכי נגעו בו הן אלה שטענו ש"גנב" את האוטוביוגרפיה שלהם.
 
ספרו של מתן חרמוני, המועמד לפרס ספיר לספרות של מפעל הפיס, הוא הרומן הראשון שכתב בחייו. חרמוני שיתף את מידן ואת הקהל כי חיפש אופני הבעה חדשים מתוך הכלים שיש לו ומתוך התשוקה לכתיבה וחשף את מחשבותיו על דור הספרות היום: "אחד הדברים החשובים בדור הסופרים הוא שמדובר באנשים שלמדו ספרות ויש להם אמירה אינטלקטואלית מאוד מגובשת לצד הכתיבה... גם מבין הסופרים שהתמודדו על הפרס". 
 
חרמוני, שעבר לאחרונה לארה"ב, לא חסך הומור מהקהל כאשר ענה בשאלון המיתולוגי בנוסח "סטודיו למשחק" על השאלה לאיזה מקום הכי מתגעגע: "לתל אביב כמו שמתגעגעים לאלמנה – אתה מאוד מודאג מזה שהיא תעשה חיים גם בלעדיך".
 
פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס נוסד בשנת 2000 במטרה לעודד את הספרות העברית ואת תרבות הקריאה בישראל. הפרס יוענק זו הפעם האחת עשרה לכותר הטוב ביותר של השנה על-פי בחירת חבר השופטים, בראשותה של היו"ר, הגב' דליה דורנר, שופטת ביה"מ העליון במיתוס.
 
חמשת המתמודדים על פרס ספיר לספרות של מפעל הפיס לשנת 2011, שיוענק ב-16.1.12 הם:

 1. "ארטור"  מאת דן בניה סרי בהוצאת כנרת זב"מ
 2. "יולנדה"  מאת משה סקאל בהוצאת כתר
 3. "דרוש לחשן " מאת חגי ליניק בהוצאת הספרייה החדשה
 4. "היברו פבלישינג קומפני " מאת  מתן חרמוני בהוצאת כנרת זב"מ
 5. "חיי חורף" מאת  אורלי קסטל בלום בהוצאת הספרייה החדשה
   
  הכותר הזוכה בפרס ביכורים הוא "נסיעה" מאת יאיר אסולין, בהוצאת חרגול
   

דולין מלניק, ראש אגף תרבות של מפעל הפיס אמרה כי "לפני עשור הוסיף מפעל הפיס לתחומי פעילותו גם את הסיוע לקידום התרבות והאמנות. במסגרת זו נוסד פרס ספיר לספרות שמאז ועד היום הפך לפרס משמעותי ולא רק בגלל הפרס הכספי שהוא מציע. הפרס הצליח להפוך את הספרות לנושא מדובר גם מחוץ לעמודים הפנימיים בעיתונות וסייע בחשיפה של ספרים וסופרים בפני הקהל הרחב".

מתן חרמוני ויאיר אסולין