חיפוש
מפעל הפיס מלגות פיס להשכלה גבוהה הסטודנטים של היום מסייעים להצלחה של מחר

הסטודנטים של היום מסייעים להצלחה של מחר

רוואן, רביע, קטרין , נדא וטלאל הם מלגאי פיס 2009 אשר מסייעים לתלמידים בבתי ספר שונים בארץ להצליח ולהגיע למצוינות

 
לפני שלוש שנים מפעל הפיס יזם את פרויקט "מלגות פיס להשכלה גבוהה" במסגרתו מוענקות מלגות לימודים להשכלה גבוהה לסטודנטים מהאוכלוסייה הערבית, שידם אינה משגת לממן לימודים במטרה לעודד צעירים להמשיך את לימודיהם ולסייע להם במימון שכר הלימוד. מאז תחילת הפרויקט ב-2008 כ-700 סטודנטים מהאוכלוסייה הערבית קיבלו מימון מלא על סך 30,000 ₪ וזאת לפי קריטריונים סוציו אקונומיים שנקבעו מראש כתנאי סף לזכאות. השנה עתידים להצטרף למלגאי השנים הקודמות עוד מאות סטודנטים שיקבלו מלגה מלאה ויוכלו ללמוד בראש שקט ללא דאגות מימון שכר הלימוד.

חלק מהותי של פרויקט מלגות הפיס הינו הקניית ערכים חברתיים של נתינה לקהילה, כלומר חלק מתנאי קבלת המלגה מחייב כל סטודנט לתרום מזמנו 130 שעות בשנה בפעילות התנדבותית, אשר תסייע לאוכלוסיות חלשות בקהילה, כמו סיוע לתלמידים בבית הספר או במתנ"ס, עזרה לחולים בבתי חולים, ועוד.. בדרך זו הסטודנט מקבל שתי תמורות: הראשונה סיוע בהמשך לימודיו והשנייה עזרה לקהילה. 
 

להלן סיפורם של 6 סטודנטים מופלאים שקיבלו אשתקד מלגת מפעל הפיס:

 
רביע כנאענה מעראבה בן 22 לומד שנה א פיזיותרפיה באוניברסיטת תל אביב, הוא ואחיו התאום לומדים את אותו המקצוע ושניהם התקבלו למלגה; אך אחיו וויתר עליה מאחר וקיבל מלגה מהאוניברסיטה. 
רביע מתנדב בעראבה במתנ"ס (מרכז פיס) עם ילדים קטנים בגילאי 1-3 ועוזר לגננות בהפעלתם. השעות שהוא שוהה עם הילדים מביאות לו סיפוק רב והוא מעביר אותם בכיף. דבריו, "הילדים הקטנים מקסימים וכיף להפעיל ולשחק איתם, היתרון בשעות ההתנדבות שאני חייב למלא כתנאי לקבלת המלגה הוא שאני יכול להתנדב באיזה יום שאני רוצה בשבוע וזה לא מתנגש עם לימודי. בנוסף היה לי חופש הבחירה היכן אני רוצה להתנדב וזה שונה ממלגות אחרות שמוענקות לסטודנטים".
 
רביע מוסיף: "המלגה עוזרת לי מאוד. הסכום גדול ומכסה את שכר הלימוד שלי במשך 3 השנים שאני לומד בהם. לכן, אני פנוי היום אך ורק ללימודים ובשעות הפנאי שלי אני מתנדב ומבלה עם הילדים".

 
רוואן שחברי צעירה מלאת אנרגיה ושמחת חיים מדבוריה, בת 21 לומדת חינוך מיוחד במכללת דוד ילין בי-ם. רוואן נרשמה למלגה מאחר והיה לה קשה לשלם את שכר הלימוד ולא רצתה להכביד על משפחתה. בתחילת הלימודים היה עליה ללמוד ולעבוד בו זמנית והדבר הקשה עליה רבות. עם קבלת המלגה היא התפנתה ללימודים, והעובדה היא שהשנה ממוצע ציוניה גבוהים.
 
רוואן מספרת: "אני מתנדבת בחטיבת הביניים בדבוריה ועוזרת לילדים שמתקשים בלימודיהם ועוזרת להם להתכונן לבחינות. בחרתי לעבוד עם תלמידים כי זה תחום הלימודים שלי והדבר מסייע לי בהבנת ויישום מה שאני לומדת במכללה. בנוסף, אין ספק שחינוך וציונים טובים מובילים את האדם לעתיד מובטח וטוב יותר. וכל עזרה שאני נותנת לילדים מקדם אותם בלימודיהם, והסיכוי שלהם להצליח בחיים הוא טוב יותר".
 

 
גם קטרין תומא מחיפה הלומדת ביוטכנולוגיה במכללת אורט בראוודא בכרמיאל עוזרת לתמידים מבית ספר אחווה בחיפה המתקשים בלימודיהם.
  
"לפני קבלת המלגה היה עליי לעבוד במוקד טלפוני שעות רבות ובמשמרות, דבר שהקשה עליי בלימודים. עם קבלת המלגה אני לא צריכה לעבוד יותר. לימודי קשים, ואני חייבת לקבל ציונים גבוהים כי אני רוצה להמשיך במסלול האקדמי. לכן המלגה עזרה לי רבות והיום אני מקדישה את כל זמני ללימודים".
 

 

טלאל סלימאן הלומד הנדסה כימית במכללת סאמי שמעון שבנגב מצטרף לשאר החברים ומתנדב בבית הספר היסודי בעירו משהד ועוזר לתלמידים חלשים המתקשים בלימודים.
 
"קיבלתי את המלגה מאחר ועניתי על הקריטריונים של מלגת הפיס. אנחנו 8 ילדים במשפחה. אני ועוד שני אחים לומדים במוסדות להשכלה גבוהה. אבי שכיר, שהיה קשה לו לממן את לימודי כולנו. מה גם, שאנחנו מאוד שאפתנים ורוצים להמשיך את לימודינו הגבוהים. אני גם לומד מקצוע קשה ועלי להשקיע בו רבות. עם המלגה אני אוכל לסיים את התואר שלי כפי שנהוג לומר - בראש שקט".
 

 
נדא' ח'טיב הינה צעירה מערערה שבמשולש בת 22 הלומדת להיות מטפלת בהפרעות תקשורת שנה ב' במכללת הדסה בי-ם. נדא' מצליחה לשלב בין לימודיה הקשים במכללה לבין עזרה וסיוע לילדים קטנים מכיתה א' בבית ספר היסודי אלזהראא בערערה המתקשים בלימודיהם במיוחד במקצוע המתמטיקה.
 
לדברי נדא', "היה חשוב לי להתנדב ולהגיש עזרה לילדי הישוב שלי במיוחד כי אני מאוד אוהבת לעבוד עם ילדים, השעות בהם אני מבלה איתם ממלאות אותי באושר ושמחה וכל פעם שהם מתקדמים ומגיעים להישגים זה משמח אותי מאוד. גם יצרתי קשר עם ההורים שמתעדכנים ומעדכנים אותי לגבי הלימודים.
 
אין ספק שהמלגה עזרה לי מאוד, מאחר ותחום הלימוד בו בחרתי (הפרעות בתקשורת) דורשים השקעה רבה. המערכת עמוסה, במסגרת לימודיי עלי להגיש עבודות רבות ולכן לא יכולתי לעבוד במקביל על מנת לממן את לימודי. המלגה הגיעה בזמן הנכון והסירה מליבי ולב הוריי את הדאגה במימון שכר הלימוד".
 

 
אימן אספניולי בן 20 מהעיר נצרת לומד הנהלת חשבונות במכללה למנהל בחיפה.
 
"נרשמתי לאתר מלגות הפיס באינטרנט וזאת לאחר שאחי סיפר לי על הדבר", מספר אימן ומוסיף: "ואכן, אחי ואני קיבלנו את המלגה.
 
אני לומד במכללה למנהל, ובכנות אני מודה שמלגה זו הקלה עלינו במיוחד, כיוון ששכר הלימוד מאוד גבוה".