חיפוש
מפעל הפיס פרויקטים קהילתיים הצרצורים הנבחרים לשנת 2016

הצרצורים הנבחרים לשנת 2016

הצרצורים הנבחרים לשנת 2016 - קבלו את הצרצורים הזוכים של צרצרפיס ואת אלו שזכו לשבחים. קריאה נעימה!
  שם המשתתף
 
הצרצור
 
מנימוקי השופטים
 
 
  מקום ראשון:
לימור ווייסברג כספי
התקף אסטמה פעם בשלושה שבועות בערך, כדי שאמא שלי תוכל להאריך ריסים, להעמיק גומות ולחיות קצת, אל מול רופא הילדים היפה עם הציפורניים הנקיות.
סוד אמיץ של ילד המזהה את רעבונה של אמו ומוצא את הדרך המסתורית להשביע אותו. צרצור מדויק שמסגיר סיפור סוחף ומרגש.
 
  מקום שני:
רויטל מיתקי
מלון הילטון. תחתיו המערה החשמלית. תחתיה מטבע נפוליאוני, תחתיו גזיר ציפורן של יונה הנביא אשר בבטנו של דג גדול גילה מגבת לבנה של בריכה.
צרצור החושף שכבות ארכיאולוגיות, זו אחר זו, ומגלה סודות היסטוריים עד לסוד המפתיע ביותר – שמחזיר אותנו באחת להווה.
 
  מקום שלישי:
עמרי ון אסן
אני קודם נותן לה את הכסף ורק אז היא עולה לאוטו. מחוץ לבית אבות היא מחליפה לבגדים שהבאתי לה ואז שנינו עולים לחדר של אמא שלי ומשחקים אותה זוג.
לכאורה מדובר בסוד של גבר, אבל חשיפתו מגלה גם את היותו ילד מול אמו. הלשון הרזה גם היא תחבולה – שמוסרת כבדרך אגב סצינה מכמירת לב ומצמררת.
 
  חן אשכנזי פעם ראיתי ילד שקצת דומה לי, רצתי אליו בבהלה, תפסתי אותו בכתפיים וצעקתי "אני אתה מהעתיד! אין זמן להסברים! חייבים לעוף מכאן!" ורצתי משם.    
  Eyal Eyal מישהו ראה את אח שלי? #LOST&FOUND @קיין    
  Dori Harpaz ״בוא נצעק ביחד כל אחד את הסוד שלו״ אמרה. ספרנו עד שלוש וצעקתי הכי חזק ״אני אוהב אותך״. היא היתה בהלם. מסתבר שהסוד שלה היה נקודת חן על התחת.    
  יעקב בוצ'ן הסוד שהיה לי נסוג והלך, כמו בלון מרוקן מאוויר - כה מהר מתפורר חדר בלב. אבל צחוק כמו שלך או ניעור של תלתל, ושוב הבלון כמו תמיד.    
  Yair Mahat לבסוף אזר עוז ולבש את החולצה מתחת. בכל בעיטה פרפר הלב. רקדו הפרפרים בבטן. דקה לסוף הפצצה פגעה בקורה ופנימה. החולצה התרוממה " אוהב אותך סער "    
  Maya Meiri אתה קורא אותי כמו פייסבוק פתוח.    
  כ. טרייביש לב סמי צפה בה מכיסא הגלגלים שלו איך היא סוחטת את הסחבה לדלי. שותק חיכה שתיקח את הכסף ותלך. אז יקום וינקה אחריה. העיקר שתחזור שוב והוא יצפה בה    
  Yaniv Gafni "באמת,מה אתה עושה שם?""אני יכול לספר לך אבל אצטרך להרוג אותך" עניתי בקלישאה.עיניה נצצו והשאר היסטוריה:שנינו ידענו שהארגון מחפש אנשים אפורים.
  יניב דויטש אמא שלי לא מפסיקה לבכות מהבוקר, כי גיליתי לה את הסוד, שהיא מאומצת.    
  חן רוטם כל ההמולה בבית היולדות לא עלתה על הזעקה של רחלי. בעיניה לידה שקטה היא רועשת יותר מכל הלידות. אבל רק בשכונה כשהצביעו בשאלה על הבטן, היא שתקה    
  Rina Baroukh היא חיבקה אותו בזרועותיה. נפלתי חזק, הוא אמר. ולא ירד לי דם בכלל. אני יודעת, היא אמרה. אני בכלל אמיתי? היא שתקה.    
  Nofar Lahav את מכירה אותו, את הרווק התל אביבי? זה בדיוק ההוא שלא חושב, אוסף נשים פצועות בסוף הלילה ולא מצליח להפוך את זה לאהבה. נכון מבאס לדעת שזו את?    
  שירי דורות לכלב שלנו לא באמת קוראים חומי.חומי לא כלב הוא חתול.חומי לא שלנו אלא של השכנים.השכנים אינם שכנים כי הבית לא שלנו.זה לא בית זו גלויה.אתה מאומץ    
  צדוק עלון לילה. כלבתי ואני מהלכים בשקט. היא נושאת עיניה אל האופק הרחוק. ממתיקה סוד עם ההוויה. אחר, היא מביטה בי בצער על שאינה יכולה לחלוק עמי סודה.    
  Lior Harish אין לי עליו כלום. אני לא מחזיקה אותו בביצים ואין לי שום סוד שלו שאני מאיימת לגלות. הוא כנראה פשוט ממש אוהב אותי. שרה.    
  צפי הדר ריכטר אין כפתור אדום. ואין מפתחות. הדבר היחיד שעובר מנשיא לנשיא הוא העובדה שאין באמת פצצה. כשחושבים על זה, שמירת הסוד יעילה בדיוק כמו הפצצה עצמה.    
  נחום אבניאל תמיד תשאירי דבר קטן בסוד, סבתא אמרה. לא הקשבתי, והם עזבו אחד אחד, כמו ציפורים שבעות. עכשיו נעם רוצה את המתכון לפאי התפוחים של אמא. על גופתי.    
  חן גזיאל כשהייתי בתיכון הכרתי מגבניק.היינו ביחד כמעט שנתיים והסתרנו את הקשר מכולם.הוא נהרג וקראתי על כך העיתון. נודע לי שהוא היה נשוי ואב ל 2 ילדים.    
  Gilad Shapiro חשיפה בלעדית:בתום מו"מ חשאי,חסמב"ה מכרה את המערה החשמלית לקבוצת הרכישה של אלימלך זורקין. ירון זהבי:זה לא סוד שהתבגרנו,התפקחנו ועשינו לביתנו.    
  מוריה תעסן מיכאלי "האיברים הפנימיים שלה היו כרוכים זה בזה כאילו משהו אחז אותם מבפנים וסובב אותם סביבו. אנחנו מצטערים", סיים הרופא את דבריו, "לא נשאר מה לעשות"
  רחל כולם כועסים שלא נתנו לי להספיד את סבארק אני לא. אני שותקת.איך אסביר לכולם שמשהו בעיניו הכחולות של הקברן הישיש הניח את דעתי ואני אפילו מחייכת    
  אורה תורגמן מלאך המוות זיהה את האנשים שהיה לוקח לפי סודות: אלו של המלחמות היו הזקנים, אלו של האהבות היו מתאבדים ואלו של אהבות ומלחמות היו בסך הכל ילדים    
  Dan Albo בפסח ביקשתי מאבי שיקנה לי אפניים. הוא סרב. למחרת באחת השדרות המרכזיות ראיתי אותו עם פרוצה. בארוחת הערב בנוכחות אמי מתחתי חיוך וביקשתי שוב.    
  מינה איתן אחרי שאביהם נפטר, העזו בניו לפתוח סוף סף את המגרה שלו ומצאו רק נשל נחש ולצדו שני פרפרים מתים. עכשיו לך תבין מה הבן זונה רצה להגיד.    
  Ilan Matsik כולם הכירו אותו כמאכיל היונים, אבל איש לא ידע שאת הלחם הוא אסף מהפחים ואת היונים הוא האכיל כדי לא לרעוב.    
  קרן שקד חמישה סודות מרעישים של ספרניות:1.    
  Limor Weisberg Caspi השיעול הזה שבגללו שלחו אותה לצילום חזה והשכנה אמרה לה ״בצל בדבש״ - היא תמשיך לזייף אותו עד שמישהו מבני הבית ירים ראש וישאל אותה: ״הכל טוב?״    
  רועי ישורון "את יכולה לספר לי הכל," אומר האיש הזחוח שיושב מולי, ואני שותקת וחושבת על כל מילה בנפרד, נותנת לה להדהד לי בגוף. יכולה. לספר. הכל.
  Karen Agmon את הכי יפה כשאת לא נאמנה    
  Irit Kalechman דרסתי שועל. דרסתי שועל. דרסתי שועל. "הנסיעה עברה בשלום?" דרסתי שועל. דרסתי שועל."כן." דרסתי שועל.    
  Sigal Edi אין לי שום כשרון לחשוף עם מי היית בשדה התעופה כשאמרת שאתה במילואים. אין לי שום כשרון בכללי. כמו שאין מאכלים כחולים. יש דברים שפשוט אין.    
  Maayan Levy עזבו אתכם מאגדות. מאז שהייתי ילד קטן ידעתי ושתקתי, אך לא עוד: העם הוא עירום והמלך לבוש נהדר.    
  Hadar Orlanov "זה יושב לי על הלב כבר שנים", הוא בכה. "רגע יקירי, קח קצת שמאלה עם הכסא", "התאורה בסדר?" היא שאלה באוזנייה. "והסאונד? יופי, נתחיל עוד דקה."
  יששכר איבשקובסקי השועל קרב אל הגוזל. הוא רחרח אותו. הגוזל הדיף ריח טוב, של תום כזה ואהבת-כל. הוא אפילו חיבב את השועל, והשועל טרף אותו לאט. הגוזל הזה הוא אני    
  Omer Ben David נזרק הסיר עם הידית האחת, נקנתה מחבת טפלון. שני קרטונים עכשיו, אחד סויה. מיכל נעלב של טחינה, נוזל קרוש בצדיו, מרמז על סוד גברי שאיננו עוד.    
  Asaf Azulay "חדווה, מה הסיפור שלו?" שאל ונופף בזנבו כדי להעיף את הזבוב, "הוא בגד באשתו" ענתה וחזרה ללעוס דשא, "למה הוא מספר לנו?", "לא יודעת אני רק פרה"
  Aviad Glick כשיושבים חבר'ה שומעים מוזיקה ומישהו מבקש ממני להגביר, אני רק נוגע בכפתור הווליום, עושה את עצמי מסובב אותו ושואל "ככה בסדר?" וזה תמיד בסדר.    
  Einav Bar נשארתי בבית החולים אחרי הירי באורלנדו, הייתי שם עוד מהירי בברנוער, מחכה שההורים יבואו, לספר להם סודי. עודני מחכה.    
  Dudi Oz היא מגישה את הפאי בחמש עם התה,לא פוצה פה,מיישרת גבה וממתינה.בסוף אתה תחשוף הכל ובקול גדול,היא תשב שם כמו ראש מנזר זן בקוריאה הממתין לניצול.    
  Timara Svinik עובד במפעל לייצור הניצוץ-הקטן-בעין החליט לגנוב הלילה ניצוץ קטן אחד לעצמו. עכשיו נראה את הבוס שואל אותו מחר לאן הניצוץ שלו נעלם.    
  Nurit Fischer-Atia ד"ר קורץ מעולם לא ראתה פציינט מחייך כך כשנאלצה לבשר על תהליך דמנטי שנראה כמו אלצהיימר. אבל פרידה חשה הקלה גדולה, כעת תוכל לשכוח את שהסתירה.    
  צביקה זינגר בפעם הראשונה שמתתי אף אחד לא שם לב. הייתי חייב לחזור ולמות שוב. רציתי שכולם ירגישו והחלטתי לקחת איתי אדם נוסף. פישלתי. שוב הרגתי אדם לא חשוב    
  Shlo Shlomit שמע, האמת, אני מבוקשת ע"י האף בי איי, יש לי עין פלטינה, בליל ירח אני הופכת לזאב, הבלונד זה הולוגרמה ואני לא בנויה לקשר. זה הטיפ למלצר. ביי.    
  ירון כהן רק הדגים היו עדים, אבל הבורא הטיל בהם אילמות ומאז שתיקתם אוצרת סוד. פה ושם דולפינים מזדקפים כדי לספר, אבל הקהל הנלהב מוחא כפיים לתעלול.    
  Hili Bloy שעות היא יכולה להסתכל על התינוקת שלה ישנה. אימהות צריך לשמור על בנותיהן, היא יודעת את זה. אבל מה קורה כשאת עצמך הסכנה?    
  עמרי אברך שוב מתעורר מכוסה זעה לרעשי טיפוף מהתקרה, אני דוחף ומנסה להעיר אותה, הפעם היא עונה מתוך שינה "עזוב אותו בשקט, אני מחזיקה אותו שם כבר שנה".    
  Alex Roitman בכל לילה כשהיא היתה נרדמת הוא היה מסדר את קוד הנמשים מחדש שהיה ידוע רק לו. אז כשהיה נצמד אל שדיה היו שיניו הופכות להיות שוב שיני חלב.    
  Ornit Laufer בירכתי מוחנו ישנה בריכה עם דגים. אנחנו מאכילים אותם בסודותינו וצופים בהם שוחים.    
  Limor Weisberg Caspi בעונת הקציר, לפני שהקומביין היה יוצא לשטח, הייתי מנתקת שבלולים מרגלי החיטה לדלי. ואז מפזרת את ערמת הפופקורן-ברלה הזו תחת השסק ולוחשת: תברחו    
  Iddo Gefen לא סיפרה לאיש שמאז שנפטר הלכה מידי פעם ללונה פארק, חיכתה שיכריזו על עוד ילד אבוד. קיוותה שאולי יום אחד ישכחו לקחת, והיא תוכל לאסוף כפיצוי.    
  חיים גרילק פרטי! אסור ליפתוח! היא ליטפה את היומן, מרגישה שוב כמו בת השש שהתפללה כל ערב "אלוהים, עשה בבקשה בבקשה שמישהו אחד לא יתאפק ויפתח סוף סוף"    
  Dorit Cohen לא מספרת לאף אחד אבל מוצאת את עצמי לאחרונה חולמת על שמות למחזות בלי מחזות. אחר כך מתעוררת בבוקר, קונה שמלה צהובה ומתאכזבת שלא קורה שום דבר.