לראשונה - מפעל הפיס יעניק מלגות לימודים גם לתלמידי בתי ספר גבוהים למוסיקה ולאמנויות

עד כה חולקו מלגות מפעל הפיס רק לסטודנטים הלומדים באוניברסיטאות ובמכללות המוכרות על ידי המל"ג. בעקבות מהלך  משותף שהובל על ידי מפעל הפיס ובית הספר למוסיקה רימון ישונו הקריטריונים כך שיכללו גם את הסטודנטים שלומדים במוסדות ובבתי ספר העל-תיכוניים למוסיקה ואומנויות, המוכרים על ידי משרד התרבות.

הסטודנטים יוכלו לקבל מלגת לימודים משותפת של 10,000 ₪ ולזכות לתמיכה משמעותית מהרשויות המקומיות וממפעל הפיס, בתמורה ל-130 שעות התנדבות בקהילה.

בשורה משמעותית לסטודנטים בתחומי המוסיקה והאומנויות בישראל: החל משנת הלימודים האקדמית תשפ"א, גם הם יוכלו להגיש מועמדות ולזכות במלגת לימודים מטעם מפעל הפיס והרשויות המקומיות, שיסייעו במימון והשלמת לימודיהם. המלגות החדשות יוענקו לסטודנטים שהתקבלו ללימודים בבתי ספר המוכרים על ידי משרד התרבות, כגון בית הספר רימון למוסיקה הפועל ברמת השרון, בית הספר לאומנויות הבמה בן צבי ברמת גן, ועוד כ-15 מוסדות ובתי ספר אחרים. רשימת בתי הספר המלאה נמצאת באתר מפעל הפיס.

מפעל הפיס מתחייב להעניק לכל סטודנט 5,000 ₪ נוספים על כל מלגה בת 5,000 ₪ שמעמידה לרשותו הרשות המקומית או מי מטעמה. בצורה זו, סטודנט יכול לזכות במלגה של 10,000 ₪.
המעוניינים לקבל מלגה, יוכלו לפנות לרשות המקומית במקום מגוריהם ולהגיש בקשה מסודרת החל משנת הלימודים הבאה.

מנכ"לי בתי הספר בתחום התרבות פנו לאחרונה למפעל הפיס בבקשה לאפשר לסטודנטים הלומדים במוסדות אלה לקבל מלגת לימודים ממפעל הפיס. מפעל הפיס בחן את הנושא לעומק והחליט להוביל את המהלך. לאחר אישור הדירקטוריון למהלך, כינס מנהל אגף מלגות ומענקים במפעל הפיס, ארז גרניט, את ראשי המוסדות ובישר להם שיוצאים לדרך. במוסדות הלימוד קיבלו את הבשורה בברכה וטענו כי "היענות מפעל הפיס משמעותה פריצת אופק חדש לשינויים בחברה ובקהילה בישובים רבים, שכן בתמורה למלגה סטודנטים ברוכי כישרונות בתחומי המוסיקה, המשחק, התיאטרון, הקולנוע ועוד, יוכלו לקדם שינויים יצירתיים בכל מקום בו יפעלו".

מפעל הפיס הוא גוף המלגות הגדול במדינה, המעניק 30 אלף מלגות לימוד בהיקף של 350 מיליון שקל בשנה בשיתוף הרשויות המקומיות, ובשיתוף עם משרדי ממשלה רבים.  מקבלי המלגות נדרשים להשתתף בפעילויות בתחום המעורבות החברתית למען הקהילה בהיקף של 130 שעות לפחות, במהלך שנת הלימודים האקדמית.

מנהל אגף מלגות ומענקים במפעל הפיס, ארז גרניט: "מפעל הפיס אישר לאחרונה כי במסגרת הקול קורא לשיתוף פעולה עם הרשויות המקומיות במתן מלגות לשנת תש"פ יוכלו להשתתף סטודנטים מבתי הספר לאומנות המוכרים על ידי משרד התרבות והספורט. בראיית מפעל הפיס ישנה חשיבות לאפשר לרשויות המקומיות לשלב במערך המלגאים שלהן סטודנטים הלומדים, משחק, מחול, מוסיקה, תיאטרון, קולנוע, עיצוב, כתיבה, ועוד. הסטודנטים הלומדים במוסדות אלו מגיעים מכל רחבי הארץ וחלקם מערי הפריפריה החברתית והגיאוגרפית ושילובם במוסדות ללימודים גבוהים הוא נדבך מרכזי בחזון מפעל הפיס. ההחלטה של מפעל הפיס לאפשר לסטודנטים ממוסדות הוראת האומנות מהווה כשלעצמה פריצת דרך חשובה בטיפוח ועידוד התרבות הישראלית. מפעל הפיס ומרכז השלטון המקומי רואים במהלך זה נדבך נוסף בהשקעה של מפעל הפיס בחברה הישראלית במטרה ליצור חברה שוויונית, צודקת וגם יצירתית תוך חיזוק וטיפוח התרבות בישראל לגווניה".

המהלך זכה לשבחים רבים בקרב גורמי תרבות וחינוך בישראל, כהחלטה הקשובה לצרכי השטח של הסטודנטים. "בתי הספר לאמנות הם חוד החנית של התרבות הישראלית, ותמיכתו של מפעל הפיס בסטודנטים, פותחת אפשרויות חדשות לצעירים מכל הארץ ומכל המגזרים" אומר משה סיני, מנכ"ל בית הספר רימון למוסיקה, "היוזמה תשפיע על מעמדם של מקצועות האומנויות בישראל, ותגדיל משמעותית את סיכוייהם של סטודנטים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ושל צעירים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית, לממש את חלומם ללימודים גבוהים בבתי ספר למוסיקה ולאומנויות. לעיתים נדירות במדינת ישראל מתבצעים מהלכים כה משמעותיים שמשפיעים לחיוב על הדור הצעיר, החברה והקהילה, ויוצרים פריצת דרך לאופק חדש וטוב יותר".

"אני מברך על החידוש החשוב מצד מפעל הפיס, שיאפשר לרשויות המקומיות להעניק מלגות לימוד לסטודנטים יצירתיים בתחומי האומנויות, המוסיקה, המשחק ועוד", אומר אבי קמינסקי, יו"ר איגוד מנהלי אגפי החינוך ברשויות המקומיות. "סטודנטים אלו יבצעו גם פעילות של מחויבות אישית בערים וביישובים. זו פעילות בעלת פוטנציאל לשנות לחיוב עולמות של רבים, ולחזק בכך את החברה הישראלית".

מלגות הפיס
23 בפברואר 2020

כ-15 אלף הצבעות לפרס יחידות הצעירים המצטיינות ברשויות המקומית על מעורבות חברתית יוצאת דופן בשנת 2019

לרגל ועידת השלטון המקומי לחדשנות MUNI-EXPO 2020 הוכרזו הזוכים במיזם המשותף של המרכז לשלטון מקומי, מפעל הפיס ומרכז המועצות האזוריות וזכו בפרס יחידות הצעירים המצטיינות לשנת 2019
19 בינואר 2020

תכנית הפיס לפיתוח מנהיגות ויזמות חברתית

נפתחה ההרשמה לתכנית המנהיגות והיזמות החברתית של מפעל הפיס ששיאה – סמינר העשרה של חמישה ימים בלונדון. מתוך כלל המועמדים ייבחרו 20 המלגאים המצטיינים ביותר בתחום
11 בדצמבר 2019

פרס השלטון המקומי, מרכז המועצות האזוריות ומפעל הפיס ליחידות צעירים מצטיינות

מועד הגשת המועמדויות הוארך עד ה-19 בדצמבר
23 במאי 2019

יו"ר מפעל הפיס ויו"ר קק"ל משלבים כוחות במטרה לתמוך בכפרי הסטודנטים בגליל העליון

יו"ר מפעל הפיס, רו"ח אביגדור יצחקי ויו"ר קק"ל דניאל עטר החליטו לשתף פעולה ולהירתם בכל הכוח במטרה לתמוך בכפרי הסטודנטים קדמה באזור הצפון
15 במאי 2019

80 מלגות חולקו לסטודנטים תושבי גבעתיים

שעות ההתנדבות של הסטודנטים כוללות הדרכה וליווי בני נוער במרכזי הנוער העירוניים, חונכות אישית, ליווי ומפגש חברתי לאוכלוסיית הגיל השלישי במסגרת הרווחה, פעילות במסגרת מדור הצעירים של עיריית גבעתיים ועוד
לעוד מלגות הפיס